Ağız Kokusu Nedenleri Nelerdir ?

Ağız Kokusu

Ne erkeklerin ne de kadınların istemediği nefes alıp verme sırasında oluşan bir sorundur. Kendi ağız kokumuzu algılamamız oldukça zordur. Ağız kokusu ve nefes kokusunu ayırt etmemiz her zaman mümkün olmamaktadır. Düzenli diş ve ağız temizliği ile bu durumun önüne geçmek mümkündür. Ancak kimyasal ilaç kullanımı geçici bir çözümdür.

Ağız kokusu ve nefes kokusu farkları nelerdir ?

Bu iki olgu insanlar arasında sürekli karıştırılsa da aslında belirgin farkları mevcuttur. Ağız kokusu, tüketilen yiyeceklerden oluşurken nefes kokusu hastalık habercisidir. Ağız kokusu diş ve ağız içi temizliğine dikkat edildiğinde geçebilirken nefes kokusu oluşan hastalık geçmeden çözümlenmeyecektir. Nefes kokusu, gözlerde yanma ve kaşıntı oluşturabilmektedir. Fakat nefes kokusu probleminde böyle belirgin sorunlar ortaya çıkmamaktadır.

Ağız kokusu sebepleri ve alınacak önlemler nelerdir ?

Ağız kokusu günlük hayatın bir çok kısmını kabusa çevirecek bir sorundur. Ne kadar bakımlı olursanız olun ağzınızı açtığınızda çıkan o koku dünyanızı başınıza yıkacaktır. Ağız kokusunu önlemek için çeşitli yollar mevcut fakat bizim tavsiyemiz geçici ve kimyasal çözümlerden uzak durmanız önem taşımaktadır.
Ağız kokusunun ilk sebebi diş fırçalamamanız olabilir . Fakat düzenli diş temizliğinizi yapıyorsanız ve hala ağız kokusu varsa diş ve diş etlerinizi alanında uzman hekimlere göstermeniz, ileride yaşayacağınız bu problemin kökten çözümüdür. Ağız kokusunu önleme de diş ve diş eti temizliğinin önemi kadar dil temizliğinde önemlidir. Diş fırçasının arkasında bulunan tırtıklı yüzey sayesinde dil temizliğinizi yapılabilir ve ağız kokusunu önlemek için önemli bir adım atabilirsiniz.
Ağız kokusunun çeşitli sebepleri olmakla beraber bunlardan birkaçı;

  • Ağız içi mantar enfeksiyonları,
  • diş çürükleri,
  • sinüzit,
  • bademcik iltihaplanması,
  • mide ve bağırsak sistemleri hastalıkları,
  • uzun süreli açlık,
  • alkol kullanımı, sigara ve tütün ürünleri

ağız kokusunun sebepleri olmaktadır.

Ağız kokusu tedavisi nasıl olur ?

Öncelikle ağız kokusunu tedavi edilebilmesi için sorunun saptanması çok önemlidir. Bununla birlikte nefes kokusu ağız sağlığını önem verilmemesinden kaynaklandığı için ilk olarak doktor muayenesiyle başlamakta fayda bulunmaktadır. Doktorun detaylı muayenesi sonucunda ulaşılan sonuç diş aralarında oluşan tartar ve plak kaynaklı ise diş hekiminizin bunları temizlenmesi gerekmektedir. Aynı zaman da bundan sonraki süreçte sizin de diş temizliğinize önem vermeniz bu problemi çözmek için atılan olumlu adımlardan biri olur.

Nefes kokusunun sebepleri ve alınacak önlemler nelerdir ?

Ağız kokusu, bir diğer adıyla nefes kokusu olarak da adlandırılan bu durum, ağız ve diş sağlığının ihmal edilmesiyle boğaz enfeksiyonu , diyabet , böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarının habercisi olabilir. Bu durum sanıldığı üzere çok daha önem arz etmektedir. Nefes kokusu için alınacak önlemlerin başında ağız ve diş temizliği gereklidir. Bunun yanında ağızda herhangi bir çürük diş varsa doktorunuza danışmanız önem arz etmektedir. A vitamini eksikliği , B12, demir, çinko eksikliği ve düzensiz kullanılan Antidepresan ve ağrı kesiciler nefes kokusunun oluşmasında önemli etkenler arasındadır.

Çürük dişlerin ağız kokusuna etkisi nelerdir ?

Ağız ve diş sağlığını korumak ve sürekliliğini sağlamak için çocuklara küçük yaştan itibaren diş fırçalama eğitimi verilmesi gelecekte ki diş sağlığı için oldukça önemlidir.
Sindirim ağızda başlamaktadır. Bu nedenle vücudun en dayanıklı yapıları olan dişler bile besinler ve içeceklerle zamanla aşınmaktadır. Ancak günde iki kere düzenli ve doğru biçimde diş ve ağız temizliği yapılması diş sağlığı açısından önemlidir. Bunun yanında yemekten sonra kullanılan diş ipi diş arasında kalan artıkları temizleme de yardımcı olmaktadır. Aksi taktirde bu uygulamalar uygulanmamaktadır. Ağız ve diş hijyenine dikkat edilmezse dişte kalan atıkların 12 saat içinde plaklara dönüşeceği bilinmelidir. 24 saat sonra ise oluşan plakların diş fırçası yardımıyla temizlenmesi mümkün olmayacaktır. Plak oluşumu mikroorganizmalar için yaşam alanı olmaya başlar. Bu durum diş minesinin zarar görmesine neden olmaktadır. İeri seviyesi dişte çukur oluşmasına ve ağızda ciddi koku oluşmasına sebep olur. Bakteri oluşumu ile başlayan süreçte diş çürümesine veya diş eti rahatsızlıklarına kadar uzanan bu yolcuğu ağız temizliğinize dikkat ederek bu sürecin başlamasını engelleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.