Ağız Ve Diş Bakım

ağız ve diş bakımıAğız ve diş bakımı günde en az iki defa yapılmalıdır. Ağız bakımı için kullanılan maddeler; diş fırçası, diş macunu, diş ipi, gargara yardımı ile ağız çalkalama. Tamamen iyi bir ağız bakımı için bu malzemeleri kullanmak esastır.

Özellikle büyüme çağında ve çocuk döneminde ağız bakımının önemi oldukça büyüktür. Erken yaşlardan itibaren diş bakımına özen gösterilmelidir. Erken yaşlardan itibaren önemli diş bakımı alan çocuklarda süt dişleri yerine kalıcı dişler daha güçlü olur. Bu nedenle erken yaşlarda diş bakımına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Diş Bakım Ürünleri Nelerdir?

Diş temizliği adımlarına geçmeden önce eksiksiz bir ağız bakım setine sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Rutin ağız bakımında kullanılacak temel malzemeler elektrikli veya manuel diş fırçaları, diş macunu, diş ipi ve gargaradır. Ayrıca diş ipi kullanamıyorsanız uzmanlar ağzınızı düzenli olarak durulamanızı önerir. Dil sıyırıcılar, kullanabileceğiniz başka bir cilt bakım ürünüdür. Diş temizleme ekipman seçimi kişinin ihtiyacına göre yapılmalıdır. Kullanıcının yaşı, ağız sorunları, tüketim alışkanlıkları ve dişlerle ilgili beklentileri ürün seçimlerini etkilemektedir.

Etkili Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Çocuklar ve yetişkinlerde sağlıklı bir ağız ve diş bakımı için aşağıdaki maddelere dikkat edilmesi çok önemlidir.

  • Sağlıklı diş ve diş etlerini korumak için dişlerinizi günde en az iki kez florürlü diş macunu ve 5 derece yukarı aşağı hareketlerle yumuşak kıllı bir diş fırçası ile fırçalayın.
  • Bütün dişlerin ön ve arka yüzeylerinin fırçalandığına emin olun.
  • ağız ve diş bakımıDil temizleyici ürünler veya diş fırçaları kullanarak dil temizliği yapılmalıdır.
  • Diş taşı (tartar) oluşumuna engel olabilmek için dişler fırçalandıktan sonra diş arasında kalan artık maddelerin temizlenmesi için diş ipi kullanılır.
  • Dişlerinizi fırçaladıktan sonra dişlerinizi daha etkili bir şekilde temizlemek için ağız gargaraları kullanmalısınız.
  • Dişlerde plak ve çürük oluşumuna neden olan asitli ve şekerli gıdaların tüketimini sınırlandırmalıdır.
  • Çok fazla çay, kahve ve sigara içmek dişlerde kalıcı lekelere neden olduğu için mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.
  • Çocukluk döneminde tüketilen suyun florür içeriğinin yeterli düzeyde olmasına özen gösterilmelidir. Suda florür seviyesinin düşük olduğu bölgelerde musluk suyu kullanılıyorsa, gerekirse diş hekiminizin önerdiği şekilde florür ilave edilmelidir.
  • Diş muayeneleri düzenli olarak, en az 6 ayda bir yapılmalıdır.

Çocukluktan başlayarak yaşam boyu doğru ağız bakımı ilkeleri uygulanarak ağız sağlığı korunabilir ve diş kayıpları önlenebilir. Bu nedenle sağlıklı dişlere sahip olmak için ağız bakımına dikkat etmeli ve düzenli olarak diş hekimini ziyaret etmelisiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.