Yaşlılarda Ağız Ve Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ağız ve diş bakımı günümüzde sağlık alanında oldukça önemli konular arasında yer almaktadır. Ağız sağlının bozulması yaşın ilerlemesiyle gerçekleşen bir durum değildir. Bu durum, koruyucu diş hekimlerinin hizmetlerinin yetersizliğine, sistematik hastalıklara, ilaç kullanımına, yetersiz beslenmeye ya da uygun yapılmayan ağız bakımına bağlıdır.

Genel olarak yaşlılığa bağlı değiştiği düşünülen ağız içi değişiklikler; diş kaybı, diş renk ve tonunun değişikliği, diş eti çekilmeleri, tükürük miktarının azalması, ağız kokusunda ve kaslarda gerçekleşen zayıflamalar son olarak tat duyusunun azalması bunlardan bazılarıdır.

Yaşlılarda Ağız Ve Diş Bakımı

Ağız Ve Diş Bakımı

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak ağız ve diş bakımı önem kazanmaktadır. Yaşlı nüfusun büyük bir bölümü protez kullanmaktadır. Bu protezler ağız içi dokuların hem görünümünü hem de bütünlüğünü etkileyen değişikliklere yol açmaktadır. Bu durum çiğneme fonksiyonunda ve beslenme alışkanlıklarında değişiklik sağlayabilmektedir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte, sıklıkla kadınlarda olan kemik erimesi (osteoporoz) görülür. Protez kullanmayan kadınlarda bu durum, yüz ve dudaklarda çöküntüye, ağızda büzülmeye ve dudak köşelerinde başlayan kırışıklık olarak görülmektedir. Alt çenede gerçekleşen kemik yıkımı ciddi boyutlara ulaştığı zaman çene kemikleri incelir ve bıçak şeklinde keskin hale gelir. Bu da protez kullanımını zorlaştırır. Çene kemiğinin doğal yapısını koruyabilmek için, fonksiyon görebilen dişlerin veya diş köklerinin ağızda tutulması gerekmektedir. Bu bakımdan ağız ve diş bakımı için gerekli özen gösterilmelidir.

Yaşla birlikte tükürük üretimi azalmaktadır. Bu duruma bağlı olarak bakteriyel plak oluşumu gerçekleşir. Dolayısıyla çürük ve diş eti hastalık riski artmış olur. Mantar tipi enfeksiyon görülme riski de bulunmaktadır. Ağız kuruluğu, ağız içi yapısının direnci azaldığı için ağızda sık sık yaralara rastlanabilmektedir. Ayrıca kuruluk dil üzerinde besin kalmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu durum tat alma duyusunun git gide azalmasına sebep olur. Dilde kaşıntı ve ağrı vardır. Protezlerin tutuculuğu azalmıştır buna bağlı olarak yaşlı hastanın konuşma çiğneme yutkunma gibi fonksiyonel durumlarının olumsuz etkilenmesine neden olur.

Protez Diş Tedavileri

Çoğunlukla yaşlılara uygulanan protez diş tedavileri  özelliklerine göre farklılaşmaktadır. Hareketli protezler ağız içerisinde geniş bir yüzey kaplayarak tat alma duyusunu engellemektedir. Tat hassasiyetinin azalmasına bağlı olarak hastada tuz ve şeker tüketimi artmaktadır. Bu durum sistematik problemlerin oluşmasını sağlamaktadır. Çene eklemlerinde meydana gelen deformasyonlar sonucu, ağızda hafiften şiddetliye doğru sesler duyulur. Ayrıca hatalı yapılan dolgular, diş gıcırdamaları gibi faktörler de dişlerin çiğneme yüzeylerinde değişiklikler yaratarak alt ve üst çene dişlerinin kapanış şeklinin bozulmasına sebep olmaktadır. Bu durum çene eklemlerinde ağrı ve hareketlerinde kısıtlılık yaratmaktadır.

Yaşlı hastada kronik hastalıklar, ilaç kullanımı, çiğneme ve yutma bozuklukları, tat duyusunun azalması, fiziksel bozukluklar ve hareketliliğin azalması dolayısıyla besin alımının azalması gibi fiziksel etmenlerin yanında çeşitli psikolojik rahatsızlık ve sosyal etmenlerde beslenme bozukluklarına yol açmaktadır. Yaşlılarda olan ağız ve diş bakımı genç ve yetişkin kesimden çok daha önemli bir yere sahiptir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.