Beslenme Alışkanlıkları ve Diş

Beslenme alışkanlıklarımızın diş yapısına etkisi nelerdir ?

Diş bakımının düzensiz olarak yapılması ağızdaki estetik görüntünün bozulmasına sebep olur. Aynı zamanda kalp , mide , böbrek hastalıklarına da sebep olarak genel sağlığımızı etkiler. Peki diş sararması ve dişin doğal rengini kaybetmesi nelere bağlıdır ?
Dişlerin sararmasının altında yatan en büyük etken ağız ve diş temizliğin düzgün ve düzenli yapılmamasıdır. Bakımı aksatıldığında zamanla sarararak kötü görüntü oluşmasını sağlar. Sağlıklı dişlerin en büyük düşmanı tütün ve tütün mamulleridir. Ayrı olarak yenilen yiyecekler ve içilen asitli içecekler dişlerin sararmasına ve zamanla diş kaybına kadar giden olumsuz durumları doğurmaktadır.
Ayrıca çay kahve fazla tüketilmesi , vişne , karadut , kırmızı biberin fazlaca tüketilmesi dişlerin doğal renginin bozulmasına sebep olmaktadır. Ancak kliklerde uygulanan diş beyazlatma uygulamalarıyla dişin doğal rengine dönmesi mümkündür.

Diş beyazlatma nasıl yapılır ?

Diş beyazlatma veya diş ağartma olarak da bilinen bu yöntem dişlerin doğal yapısına zarar vermeden ve estetik görünümlerini tekrardan kazanmalarını sağlayan FDI onaylı bir yöntemdir. Tek bir seansta beklenilenden daha iyi sonuç veren bu yöntem hekimler tarafından jel benzeri bir malzeme kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Uygulama sırasında dişlere sürülen jeller ışık sayesinde aktive edilmektedir. Uygulama 10-15 dakika değişkenlik göstermekle birlikte kısa süre içinde sararmaların birkaç ton açılarak dişin eski görünümüne sahip olması sağlanır. Uyguluma tek seansta sonuçlanmakla beraber istenilen tona göre bir seansta daha gerekmektedir.

Bireysel Yöntemlerle Diş Sararmaları giderilebilir mi ?

Diş beyazlatmanın farklı yöntemler kullanılarak bireysel yapılmaktadır. Bu durum kısa süre içinde dişlerin aşınmasına hatta ileride diş kaybına kadar ulaşan sorunlar doğurmaktadır. Profesyonel diş hekimlerinin uyguladığı diş beyazlatma yalnızca dişin mine kısmına uygulanmaktadır. Bu sebeple dişlerde herhangi görünüş ve yapı bozukluğunun gibi sorunlarla karşılaşmamanızı sağlar. Halk arasında oldukça yaygın olan karbonat-limon dişler için oldukça zararlıdır. Uzun vadede diş köklerine diş yapısına ve görünümüne ciddi zararlar verir. Alanında uzman hekimlerce uygulanan diş beyazlatma yönteminde kullanılan jeller diş etine ve dokusunun korunmasını sağlar.
Uygulama sonrası hasta normal yaşantısına geri dönerek sosyal aktivitelerini sorunsuz biçimde yapabilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.