Bonding Uygulaması Nasıl Yapılır ?

Bonding uygulaması ne anlama gelmektedir ?

Ufak tefek diş rahatsızlıkları hem estetik açıdan hem ağız sağlığı açısından oldukça önemli olmaktadır . Bu tür problemlerin erken teşhis edilip tedavi edilmesi gerekmektedir . Eğer sizin de diş kırılması , ayrık diş problemi gibi küçük rahatsızlıklarınız varsa Bonding uygulaması tam size göre bir tedavi yöntemidir . Bu yazımızda Bonding tedavisi hakkında merak ettiğiniz bilgileri bulabilirsiniz .

Bonding Uygulaması nedir ?

Bonding kelimesinin Türkçe dilinde karşılığı yapıştırma, tutturma anlamına gelmektedir. Bu uygulama dişin estetik görünmesi sağlayan ayrıca hastalar tarafından çok fazla tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Uygulamada dişlerde herhangi bir işlem yapılmadan yani kesilip aşındırılmadan dişin doğal rengine uygun kompozit malzemenin sertleştirilmesiyle yapılan estetik uygulama olarak tanımlanabilmektedir . Bonding, kompozit dolgu olarakta bilinmektedir . Bonding uygulaması dişleri restore etmek ve kayıp diş yapısını onarmak için başvurulan bir tedavi yöntemidir . Bu uygulama dişleri yeniden şekillendirir , dişlerin rengini düzenler . Mevcut dişlere , sertleşmiş kompozit malzemenin yapıştırılmasıyla uygulanır . Bu tedavi, hemen hemen her yaş grubuna uygulanabilen bir tedavi çeşididir . Bonding uygulamasının lamine ve porselen kronlardan farkı ise ağız içindeki ufak tefek bozulmalardır . Lamine ve kron porselenler daha büyük sorunlarla karşılaşıldığında uygulanan yöntemlerdir .

Bonding uygulaması ne işe yaramaktadır ?

Bonding uygulaması temelde dişlerde meydana gelen boşlukları doldurur . Ayrıca uygulama, dişteki küçük şekil bozukluklarını düzeltmek için uygulanan dolgu yöntemidir . Bu yöntemin uygulanması hasta için bir çok avantaj sağlamaktadır . Bu uygulama hangi durumlarda avantaj sağlayabileceğini sizler için derledik aşağıdan ulaşabilirsiniz ;

 • Renk değişikliği gerektiği durumlarda
 • Dişlerin uzatılması ya da büyümesini isteyen hastaların dişlerinde
 • Ufak olarak tanımlanan diş kusurlarını gidermek için
 • Diş kırılması durumlarında
 • Dişlerin arasında boşluk oluşması durumunda
 • Diş çürüklerinin bulunması dahilinde
 • Diş boyutlarını eşitlemek için
 • Çatlamış dişlerde
 • Estetik bir görünüme ihtiyaç duyulması dahilinde tercih edilmektedir.

Burada ki en önemli soru yukarıda sıraladığımız sorunlardan bir veya bir kaçına sahip olan hamile bir hastanın bonding uygulamasından faydalanıp faydalanamayacağıdır. Bu tedavi hamilelik döneminde kullanılabilen bir tedavi yöntemidir .

Bonding uygulaması ne kadar sürmektedir ?

Uygulama yapılacak diş sayısına dişlerin bozulma durumlarına göre uygulaması süresi değişkenlik gösterebilmektedir .Genellemek gerekiyorsa Bonding uygulaması uygulanacak 2 – 3 diş varsa 1 – 1,5 saat arasında değişkenlik gösterir . Tedavi tek seansta uygulanabilmektedir . Süre , diş hekiminin sahip olduğu pratiğe , hastanın durumuna ve uygulanan kliniğin durumlarına göre değişebilmektedir . Ancak tek diş için 30 – 40 dakika sürdüğü bilinmektedir . Hastaların tedavi sonrası 6 ayda bir kontrol için muayene edilmesi gerekmektedir .

Bonding uygulaması kalıcı mıdır?

Bonding uygulamasının kalıcılığı çeşitli durumlara göre değişkenlik gösterebilmektedir . Hastanın kullanımına göre bu süre artıp azalabilir . En önemli etken ise hastanın günlük ağız bakımına verdiği özendir . Kişi günlük diş fırçalamasını , diş ipi kullanımını ve ağız bakım suyunu düzenli periyotlarla kullanıyorsa bu uygulamanın kalıcılığı artacaktır . Doktorun kullanmayı tercih ettiği yöntemler ve verdiği tavsiyelere uyulması elbette bu kompozit uygulamasının kalıcılığını arttıracaktır . Netleştirmek gerekiyorsa bu tedavinin kullanım süresi 5 – 10 yıl arasındadır . Kullanım ömrünün artırılması için aşağıdaki uygulamalardan kaçınmalısınız .

 • İğne , toka , kalem gibi sert cisimleri ısırmaktan kaçınmalısınız.
 • Sert gıdalar ( beyaz leblebi gibi ) tüketmekten kaçınmalısınız.
 • Dişlerinize sert darbelerden korumalısınız.

Yukarıda belirtilen maddelere dikkat edildiğinde ayrıca ağız diş bakımının düzenli periyotlarla yapılması uygulanan Bonding tedavisinin kalıcılığına ciddi anlamda etki edecektir .

Leave a Reply

Your email address will not be published.