Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımı

Çocuklarda ağız bakımı nasıl olmalıdır ?

Çocuklarda ağız bakımı oldukça önemli bir konudur . Ve ebeveynler tarafından ekstra dikkat edilmesi gerekmektir . Çünkü özellikle diş ve ağız temizliği gibi alışkanlıklar , küçük yaşlarda edinilen alışkanlıklardandır . Eğer bir birey bu tür alışkanlıkları küçük yaşlarda edinmemişse ileriki yaşlarında edinmesi oldukça zor olacaktır .
Bu nedenle ebeveynlerin son derece dikkatli olması gereken bir konudur . Sizler için hazırlamış olduğumuz blog yazımızda “ Çocuklarda Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır ? “ sorusuna kapsamlı olarak cevap bulabileceksiniz .
Çocuklarda ağız bakımı konusuna geçmeden önce , kendinize şu soruyu sormalısınız ağız ve diş bakımımı düzenli olarak gerçekleştiriyor muyum ? aldığınız cevap olumsuzsa çocuğunuzda sizi örnek alma ihtimalinin gözden geçirmelisiniz . Bu yüzden eğer ağız ve diş bakımı konusunda alışkanlık sahibi değilseniz öncelikle kendinizi buna alıştırmalısınız .

Çocuklarda diş fırçalama

Çocuklarda diş fırçalama , ağız bakımı öğrenimi için verilmesi gereken ilk şeydir . Fakat bunu öğretirken de dikkat edilmesi gereken şeyler bulunmaktadır . Bu noktada ilk olarak diş fırçalama esnasında diş macunu gibi florür içeren ürünler kullanılmamalıdır.
Sabah uyandığında , öğle yemeğinden sonra , akşam yemeğinden sonra , gece uyumadan önce olmak üzere toplam 4 defa oyun oynar gibi diş fırçalama eğitimi verilmelidir . Ayriyetten doğru diş fırçalama tekniklerini öğrettiğinizden emin olmalısınız . Aşağıda sizler için doğru diş fırçalama tekniklerini verdik;

 • Diş fırçasının üstüne bezelye büyüklüğünde diş macunu alınmalıdır. Ardından macun dişle ilk defa temas eder. (Çocuklar daha önce macunla tanışmadıkları için yutma girişiminde bulunabilmektedir bu duruma ekstra dikkat etmelisiniz.)
 • Oldukça yumuşak iplikli bir diş fırçası yardımıyla , ilk olarak plak oluşumunun yoğun olduğu bölgelerden başlayarak tüm dişleri temizlemelisiniz . Fırçalama sırasında oldukça hassas bir şekilde ileri geri doğru hareketler yapmaya dikkat etmelisiniz.
 • Daha sonra tüm dişlerin dış yüzeylerinin temizlenmesi gerekmektedir . Fırçanın diş etiyle doğru açıda olması gerekir . Yine hassas ve ileri geri şekilde fırçalanmalıdır .
 • Her bir ön dişin arkası üstü ve altının temizlenebilmesi için diş fırçasının ucunu kullanmalısınız.
 • Dili fırçalamak ise en eğlenceli kısmıdır . Fakat bazı çocuklar bu durumdan pek hoşlanmayabilir . Bir kez deneyerek çocuğunuzun tepkisini ölçebilir ona göre hareket edebilirsiniz.
 • Çocuklarda ağız sağlığı için beslenme nasıl olmalıdır ?

  Çocuklarda ağız sağlığının oluşabilmesi , güçlü ve sağlıklı dişlerin oluşabilmesi için dengeli beslenmek son derece önemlidir . Tüm vitamin ve mineral çeşitleri dışında çocuğunuzun dişlerinin beslenebilmesi için kalsiyum , fosfor ve yeterli miktarda florür verilmelidir.
  Florür çocuklarda sık sık oluşan diş çürüğünün oluşumunu engellediği gibi çikolata ve şekerli yiyecekler ağız ve diş sağlığı için oldukça sakıncalıdır . Kurabiyeler başta olmak üzere sırasıyla şekerlemeler , kurutulmuş meyveler , alkolsüz içecekler, tuzlu kraker ve cips tarzı çok sayıda gıdada ve çerezlerde yer alan yüksek dozda şeker , nişasta dişleri çürütmek için yeterli olabilmektedir .
  Çocukların bu tür yiyecek ve içeceklerden uzak tutulmalıdır. Eğer uzak tutulamıyorsa yedikten sonra titiz ve hassas bir şekilde dişler temizlenmelidir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.