Dental Radyoloji

Diş hekimliği uygulamalarında hayati önem taşıyan dental radyoloji, tedavi süreçlerinin planlanması ve ağız ve çene yapısı analizi için gerekli bir uygulamadır. Panoromik röntgen çekim işlemi ile dişlerde ve çenede göz ile görülemeyen problemlerin tespit edilmesi için kullanılmaktadır.
Hasta muayene sırasında kendisinde olan şikayetleri ve beklentilerini diş hekimine anlatmaktadır. Doğru teşhis ve tedavi planlaması yapılabilmesi için radyolojik görüntüleme kullanılmaktadır.
Kliniklerde uygulanan radyolojik cihazın radyasyon yayma değerleri gelişen teknoloji ile değerleri çok azdır. Fakat gebelik ve hamilelik şüphesi olan hastaların diş hekimi tarafından bilgilendirilmesi zorunludur. Dental radyoloji dörde ayrılmaktadır. Bunlar;

  • Dijital Radyovizyografi
  • Dijital Panoramik Röntgen
  • Lateral Sefolometrik Film
  • Dental Volumetrik Bilgisayarlı Tomografi

Dijital Radyovizyografi (RVG)

İçerisinde bulunan görüntüleme sensörü sayesinde radyografi cihazı ile alınan radyografik görüntüleme yöntemlerinden biridir.
Hastadan alınan görüntü bilgisayar ekranında anında gösterilir. Bekleme süresi olmadığından dolayı portatif görüntüleme sistemlerinden biridir. Ağız ve diş görüntülenmesi detaylı şekilde yapılmaktadır. Genellikle kanal tedavisi diş çürükleri kök ucu iltihapların görüntülenmesinde kullanılır.

Dijital Panoramik Röntgen

Ağız içerisinde bulunan tüm dişler ve detaylı çene kemiği analizi yapılabilmesi için kullanılmaktadır. Ön muayenede mutlaka kullanılması gereken önem arz eden görüntüleme sistemidir. Detaylı Ağız, çene ve diş muayenesi yapılmaktadır.

Lateral Sefolometrik Film

Teknik analizlerin yapılması için kullanılan bu görüntüleme sistemi, ortodonti tedavileri ve tel uygulamaları için kullanılmaktadır.

Dental Volumetrik Bilgisayarlı Tomografi

Çene ve dişlerin detaylı ve farklı boyutlarda görüntülenmesini sağlayan bu görüntüleme sistemi implant öncesi çene kemiğinin analizi ve genişliğini değerlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Gömülü diş analizleri ve pozisyonları tespitinde sıklıkla kullanılmaktadır. Alanında uzman hekimlerin cerrahi operasyonları için hatayı minimale indirmesiyle kullanılmaktadır.