Diş Beyazlatma Nedir ?

diş beyazlatma
Gülümsemek bir o kadar da sosyal hayatımızda insanlar ile ikili iletişimlerimizde sürekli kullanmış olduğumuz mimik ve yüz ifadelerinin bütünü olmaktadır. Gülümsemenin önemli olduğu toplumda ağız ve diş sağlığımıza önem vermeli ve bakımı eksik bırakmamalıyız. Beyaz dişlerin dikkat çektiği toplumumuzda diş beyazlatma son dönemlerde teknolojinin de gelişmesiyle önemli popülasyon kazanmıştır. Ağız ve diş bakımsızlığı, sağlıksız beslenme, alkol ve sigara kullanımı estetik görüntüyü bozmaktadır.  diş sağlığına da oldukça zarar vermektedir. Diş beyazlatma işlemi rengi değişmiş, estetik açıdan hoş durmayan dişlerin beyazlamasını ve renk değişimlerinin azalmasını sağlayan estetik amaçlı tedavilerden biridir. Diş parlatma yaş, yiyecek ve içeceklerinden kaynaklanan lekeler için en etkili çözümdür. Bunun yanı sıra en iyi diş beyazlatma yöntemi ise diş hekimi tarafından yapılan beyazlatma işlemidir.


Diş Beyazlatma Uygulamasında Renklenme

Ağız ve diş bakımına önem vermeyen kişilerde diş üzerindeki oluşan lekelerden kaynaklı veya diş minesinde oluşan değişiklikler dişin renk değiştirmesine sebebiyet vermektedir. Alanında uzman diş hekimleri diş renklenme nedenlerini üç grupta toplamaktadır. Bunlar ;

  • Çevresel etkenlere bağlı renk değiştirmeler
  • Gelişimsel etkenlere bağlı renk değiştirmeler
  • Genetik etkenlere bağlı renk değiştirmeler

Diş Beyazlatma Çevresel Etkenlere Bağlı Renk Değiştirmeler

Ağız ve diş bakımı yapmayan kişilerin dişlerinde var olan beyaz tonun kahverengi tonlara doğru renk değiştirmesi, kişinin beslenmesine dikkat etmemesinden dolayı oluşan renk değişimlerinin bütünüdür. Çevresel etkenler ortadan kaldırıldığında yani ağız ve diş bakımı yapıldığında, beslenmelerine dikkat ettiklerinde,  renk değiştiren dişler eski tonunu alabilmektedir. Kişi mutlaka diş hekimi kontrollü yaptırmalıdır. Diş taşı temizliği, bu durumda büyük önem taşımaktadır. Hemen sonrasında dişin orjinal rengi korunabilmekte, uzun süreli ağız ve diş bakımlarında kalıcı beyazlık sağlanabilmektedir.

Gelişimsel Etkenlere Bağlı Renk Değiştirmeler

Dişin doğrudan anatomik gelişimi ile alakalı etkenlerdir. Kişinin anne karnında bulunduğu dönem içerisin de dişlerin oluşması aşaması ile annenin kullanacağı ilaçlar, geçirdiği hastalıklar ve beslenme alışkanlıkları diş renklenmelerinin meydana geldiği etkenlerin bütünüdür. Gelişimsel etkenlere bağlı renk değiştirmelerden şikayetçi olan hastalar için diş beyazlatma uygulamaları, sorun çözer nitelikte değildir.

Genetik Etkenlere Bağlı Renk Değiştirmeler

Genetik ve Anatomik yapısı farklı olan kişiler yani ; Kumral, esmer veya beyaz tenli olunabileceği gibi kişinin anatomik yapısına göre dişler beyaz veya sarı olabilmektedir. Genetik yapısı bozuklukları doğrudan orantı olarak, dişlerde lekeler, şekil  ve renk bozuklukları yaşanabilmektedir. Bu tür diş renklenme problemlerinde mutlaka alanında uzman diş hekiminizden destek almanız ve tedavi sürecinizi doğrudan takip etmeniz gerekmektedir. Hasta, bu etkene bağlı etkenler ile uygulanacak olan diş beyazlatma tedavisi ile istenen beyazlığa sahip olabilecektir.

Diş Beyazlatmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bembeyaz dişlere sahip olmak herkesin hayali.. gelişen teknoloji ile en iyi diş beyazlatma yöntemi ve  göz önünde bulunduran göz kamaştırıcı gülümsemeler artık tüm bireyler için mümkündür. Renk değiştirmiş, lekeli veya koyu renk almış dişlerinizi ister evinizde isterseniz klinik ortamında beyazlatıp özgürce gülümsemeyebileceğiniz birçok tedavi seçeneğini mevcut durumdadır.  Bu durumda ‘ beyazlatmış olduğunuz dişlerin beyazlığını ne kadar koruyabilirim ? ‘ sorusu aklınıza gelebilir gelin yazımızda siz değerli ziyaretçilerimizi detaylı bir şekilde bilgilendirelim.

DİŞ HEKİMİNİZİN TAVSİYELERİNE UYUN !

Beyazlatma tedavisine evde yapmaya karar verdiniz. Öncelikle diş beyazlatma yöntemi için kesinlikle alanında uzman diş hekiminize mutlaka profesyonel muayenenizi olmalı ve bunun ile birlikte diş etlerinde oluşabilecek diş eti çekilmesi, ağız ve diş bakımına önem vermemişseniz oluşabilecek diş taşları, bu gibi durumlar diş parlatma uygulamaları için uygun bir zemin oluşturmamaktadır.
Diş hekimi, muayene esnasında ağız ve diş sağlığınız hakkında sizi detaylı bir şekilde bilgilendirecektir. Diş çürükleri ve kanal tedaviye ihtiyaç duyuluyorsa mutlaka bu gibi durumlarda tedavi olunuz. Çünkü diş parlatma uygulamasından önce bu problemlerin tedavi edilmesiyle ağız ve diş sağlığınızda kalıcılık sağlayacaktır.
Diş hekiminize evde uygulayacağınız beyazlatma işlemi için ‘ hangi beyazlatıcıları kullanabilirim ? ‘ ‘ beyazlatıcıyı hangi dozda kullanmalıyım ? ‘  ‘ ne ölçüde beyazlık beklemem gerekli ? ‘ gibi soruları sormaktan çekinmeyin. Bunun sebebi dişte oluşan renk değişimleri ve koyulaşmalar kişiden kişiye değişmektedir.

DİŞ HEKİMİ TALİMATLARINI MUTLAKA TAKİP EDİN !

Diş hekimi ile birlikte almış olduğunuz diş beyazlatıcı özel jelini, dişlerinize önerilen süreden fazla bekletmemelisiniz. Bunun sebebi ise hassasiyeti olan dişler ve diş etlerinize zarar verebilirmekte ve başka problemlere doğurmaktadır. Uygulama bitimiyle ilk iki saat içerisinde asitli ve renkli içeceklerden, yağlı yiyeceklerden mutlaka uzak durmalısınız.

DİŞ BEYAZLATMA VE SONRASI

Diş beyazlatma uygulamasından hemen sonra hassasiyet yaşayabilirsiniz. Korkmayın, bu durum ilk yarım saat ile bir saat dilimleri arası geçecektir. Diş etleriniz iyi durumda ise diş hassasiyeti hissetmeniz o kadar azalacaktır. Eğer yaşayacağınız hassasiyet diş etlerinizde ve dişlerinizde soruna yol açtığını düşünürseniz mutlaka diş hekiminize danışın ve diş parlatma uygulamasına ara verin.

Beyazlatma için uygulayacağınız diş plakları ve jel dişlerinize tam oturmuyorsa beyazlatma uygulamasını yapmamanız daha doğrudur. Bunun sebebi ise dişlere oturmayan diş beyazlatma plağı, plaktan sızan jeller diş etlerinize zarar vermekle birlikte hassasiyeti daha fazla yaşamanıza sebebiyet vermektedir

DİŞ BEYAZLATMANIN SÜRESİNE DİKKAT EDİN !

Beyazlatma uygulamasını yaptınız, diş hekimi talimatlarına uydunuz ve özel jel kullanımını önerilen dozda uyguladınız. Eğer istediğiniz diş beyazlığı tonunu elde ettiyseniz, ayda bir rötuş yapmak hem diş minesi sağlığı için hem de diş eti sağlınız için yeterli olacaktır. Uygulamada güzel bir sonuç elde ettiyseniz bu uygulamayı altı ayda bir tekrarlamanız sağlıklı olacaktır. Diş fırçalamaya ve ağız temizliğinize mutlaka önem gösterin.
Herkesin diş yapısı farklı olduğundan dolayı, sizin için daha özel belirlenmiş beyazlatma uygulama süresine diş hekiminiz doğrultusunda karar vermeniz daha doğru ve sağlıklı olmaktadır.

DİŞ BEYAZLATMA UYGULAMASI NE ZAMAN YAPILMAZ ?

Diş beyazlatma, her durumda uygulanmayabilir. Hamile ve emziren kadınlar için lazerli beyazlatma uygulamaları çocuk ve kadın sağlığı açısından tedaviyi ertelemesi daha doğrudur.
Kişinin sağlıklı dişleri ve kaplama dişleri mevcut olduğu durumlarda diş beyazlatma uygulamaları yapılmamalıdır. Bunun sebebi ise porselen kaplamalar ve dolgular ısıl işlem gördüklerinden dolayı beyazlamazlar.
Kaplamalarınızın yanında doğal dişleri beyazlatmak isterseniz, ağzınızda eşit renkleri olmayan bir beyazlatma oluşabilmektedir. Bu durumda estetik görüntüyü bozmaktadır.
On sekiz yaş altı diş beyazlatma uygulamaları özel durumlarda yapılmalıdır. Kişinin on sekiz yaşından sonra diş beyazlatma uygulaması yaptırması ağız sağlığı ve diş gelişimi için daha uygundur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.