Diş Beyazlatma

Estetik diş hekimliğinde beyaz gözüken dişlere popülasyonun artması ile diş beyazlatma daha ilgi çekici bir hal almıştır. Bu durumdan dolayı son yıllarda estetik diş hekimliğinde diş parlatma büyük önem taşımaktadır.  Diş hekimliğinin en hızlı büyüyen estetik alanlarından biri haline gelmiştir.
Diş renklenmesi gibi estetiği bozan sorunların çözümü için arz ve talep artmaktadır. Gelişen teknolojiyle beraber kendi içerisinde evde ve kliniklerde uygulanan methotlar ile uygulanmaktadır. Dişleri beyazlatmak için dört farklı yöntem ile daha sağlıklı ve estetik dişlere sahip olunabilmektedir.
Bu yöntemleri şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Ev Tipi
  • Ofis Tipi
  • Tek Diş
  • Kombine Diş

DİŞ BEYAZLATMA NASIL YAPILIR?

Alanında Uzman Hekimlerce yapılan işlemde öncelikle diş hekimi gerekli muayeneyi yaptıktan hemen sonra hastayı tedavi aşamaları hakkında bilgilendirmektedir. Öncelikle diş taşı temizliği yapılır. Hastanın hassasiyet yaşamaması konforu için önem taşımaktadır. Bundan dolayı diş etleri koruyucu izole tampon ile kapatılır.
beyazlatma İçin kullanılan özel jel ve diş patı dişlere uygulanır ve lazer hastanın ağzına uygun biçimde yerleştirilir. Diş beyazlatma seansları kırbeş dakika ile bir saat arası uygulanır. Seanslar genellikle onbeş’er dakika ara ile uygulanmaktadır. Tedavi ortalama üç ve altı seans olarak değişiklik göstermektedir. Gün içerisinde tedavi bitirilmektedir.

1-Ev Tipi

Evde uygulanan bu işlem hem maliyet açısından ve hasta hekim tarafında daha güvenilir olmaktadır. Bu beyazlatma yöntemi büyük avantaja sahiptir. Aynı zamanda bu yöntem klinik ortamında yapılan beyazlatma işlemiyle aynı kaliteye sahip olmasıdır.
Bu yöntem diş hekiminin belirlediği ortam şartlarında gerekli jeli uygulayıp hastanın beyazlatma plağını kullanmasıyla başlamaktadır.
Ev tipi yöntemi diğerler yöntemlere göre daha yavaştır. Geri dönüşümü de yönteminin uzun sürdüğünden kaynaklı uzun zaman almaktadır. Klinikte yapılan diğer beyazlatma yöntemlerine göre de avantaj sağlamaktadır.
Ağız içerisinden ölçü alınarak oluşturulan kişiye özel beyazlatma plağı ortalama günde dört ila altı saat uygulatılması öngörülmekte olup bu  yöntem ortalama onbeş gün sürmektedir.

2- Ofis Tipi

Estetik kaygıları olan kişilerin daha beyaz ve doğal gülüşlere sahip olmak istemektedir. Diş beyazlatma yöntemleri, bu yöntemlerin de artmasına sebebiyet vermektedir. Beyaz dişlere sahip olmak isteyen hastalar için beyazlatmanın önemi her geçen artmakta ve bir popülasyon yaratmaktadır. Diş parlatma için kullanılan jeller ev tipi beyazlatma yöntemi gibi yüksek ışına duyarlı ofis tipi beyazlatma methodunda da popülasyonunu arttırmaktadır. Beyazlatma, dişin bulunmuş olduğu renge ve bulunduğu konuma göre değişiklik göstermektedir. Diş hekiminin renkler ve hassasiyet hakkında hastaya gerekli bilgiyi vermelidir. Amaç sistematik olarak hastaya en yüksek beyazlatmayı sağlamaktır.

Ofis tipi beyazlatma işlemi şu şekildedir;
Ofis tipi beyazlatma işleminde öncelikle diş hekimi gereken muayeneyi yapar ve hastanın eğer dişlerinde diş taşı var ise önceliği diş taşı temizliği yapmaktır. Akabinde hastanın hassasiyet yaşayacağı diş etlerini korumak amaçlı koruyucu izole tampon ile diş etlerini kapatır.
Diş hekimi, beyazlatma için kullandığı özel jel ve diş patını dişlere uygular ve ışın sağlayan lazeri hastanın ağzına uygun biçimde yerleştirir. Ofis tipi beyazlatma seansları kırkbeş dakika ve bir saat arası uygulanır ve seanslar genellikle 15’er dakikada bir uygulanmaktadır. Tedavi ortalama üç ve altı seans olarak değişiklik göstermektedir.

3-Tek diş beyazlatma

Tek diş beyazlatma tedavisi genel olarak  renginde kalıcı hasarlar bırakmış dişlere uygulanan tedavi yöntemidir. Estetik diş tedavileri ağız ve diş yapısına bakmakta olup gerekli olduğu takdirde işlem uygulamaktadır. Dişlerin dizilişi ve ağız yapısının düzgün olup olmadığı bu hususta çok önemlidir.
Tek dişi beyazlatma tedavi yönteminde seanslar üç ile altı seans arasındadır. Eğer diş hasta tarafından istenilen beyazlığa hala ulaşmadıysa seans devamlılığı sürmektedir. Seanslar genel olarak kırkbeş dakika ve bir saat arası uygulanmaktadır

4-Kombine Beyazlatma

Kombine beyazlatma tedavisi hem ev hem de ofis tipi beyazlatma tedavilerinin bir arada uygulandığı tedavi methotlarından biridir. Diğer tedavi yöntemlerinden çok daha iyi sonuç alınmaktadır. Bunun sebebi  bu beyazlatma yönteminde ofis tipi beyazlatma işlemi bittikten sonra ev tipi beyazlatma yöntemiyle tedavi ile desteklenmesidir. Kalıcı beyazlık için hasta renkli içeceklerden ve sigaradan uzak durmalıdır. Estetik diş tedavilerinde beyazlatma işlemi doğal gülüşü simgeler.