Diş Çürümesi Nedenleri

diş çürümesinin nedenleriDiş çürümesi nedenleri, dişin sert dokusunun dentin veya dişin kök yüzeyini örten sert dokusunun bozulmasıdır. Dişlere zarar verebilecek şekerli ve asitli besinlerin dişlerde yer tutması sonucu oluşmaktadır. Ağızda şeker, karbonhidrat ve asitli içeceklerin artıkları ile beslenen birçok bakteri bulunmaktadır. Bu şekilde mikroorganizmalar büyüyerek asidik bir ortam ortaya çıkar. Asidik ortamın ortaya çıkması durumunda dişin sert dokularında yıkım gerçekleşir ve sonrasında dişlerde çürük oluşur. Bu durum çürüğe neden olan en büyük sorundur.

Diş Çürümesi En Sık Kimlerde Görülür?

Diş çürümesi neden olabilecek en önemli etkenlerden biri ise unlu yiyeceklerdir. Bu nedenden dolayı şeker ve un ağırlıklı beslenen, ayrıca diş bakımına dikkat etmeyen herkes için diş çürüme tehlikesi mümkündür. Tükürük bezleri bakteri oluşumuna ve asidik reaksiyonlara karşı tepki oluşturmaktadır fakat diş çürümesine karşı da tepki oluştursa da bu çok fazla etkili olmamaktadır. Bunun yanı sıra tükürük miktarını azaltan ve ağızda kuruluk oluşturan ilaçları kullanan kişilerde diş çürümesi daha sık görülmektedir.

Diş Çürümesi Nasıl Önlenir?

Birçok diş probleminin önlenebildiği gibi diş çürümesi de önlenebilmektedir. En önemlisi diş bakımının düzenli bir şekilde yapılması, diş ipinin düzenli bir şekilde kullanılması diş çürümesinin önüne geçen en önemli etkenlerdendir. Yemek fazlalıkları genellikle dişlerin arasında biriktiği için düzenli olarak diş fırçalanmasına dikkat edilmelidir. Bununla birlikte damakların hassasiyetine göre doğru diş fırçası seçimi de önemlidir. Şekerli ve unlu yiyecekleri daha az tüketmeye dikkat etmek önemlidir.

Diş Çürümesinin Belirtileri

diş çürümesinin nedenleri

Diş çürüğünün belirtileri çürüğün olgunluğuna ve kapladığı yerin boyutuna göre değişiklik gösterir. Çürüğün gerçekleştiği yer oldukça önemlidir. İlk başta herhangi bir semptom gerçekleşmeyebilir fakat ilerleyen zamanlarda farlı sorunlar ortaya çıkabilir. Çürüğün seviyesi ilerledikçe dişlerde ciddi hassasiyet, dişte delinmeler, renk değişiklikleri, ısırma ve çiğneme esnasında şiddetli ağrı, sıcak, soğuk ve tatlı besinlerin tüketilmesi durumunda ağrı meydana gelir. Bu durumlar diş çürümesi kesin olarak görülen belirtileri bunlardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.