Diş Hekimi Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş bakımının düzenli yapılmaması , ağız sağlığının istenilen düzeyde olmaması sebebiyle her yaş ve cinsiyetteki bireylerde diş problemleri görülmektedir . Çocukluk döneminde başlayıp yaşlılık dönemine kadar farklı sebeplerle devam eden diş rahatsızlıkları , mutlaka bilgili ve tecrübeli diş hekimleri tarafından tedavi edilmelidir . Diş doktoruna gidilmemesi dahilinde ilerleyen süreçte daha büyük sorunlarla karşılaşılması olasıdır .
Diş problemleri genel olarak sağlık problemi olarak görülse de bireyin estetik duruşunu da bozmaktadır . Bazı diş problemleri kişilerin psikolojik olarak rahatsızlık yaşamasını ve toplumdan kopuk bir halde yaşamasına sebep olabilmektedir . Çocukluk dönemlerinde ve erken teşhis edildiğinde sorunsuz biçimde çözülen diş rahatsızlıkları , ergenlik dönemini bitirmiş kişilerin çene ve ağız yapısı daha fazla oturduğu için ilerleyen süreçlerde diş tedavileri de zorlaşmaktadır . Bu sebeple yaşın dişle doğrudan ilişkisi bulunmaktadır .
Diş hekimine gitmenin oldukça doğru bir davranıştır . Fakat gidilen hekimin tecrübesi ve bilgi birikimi aynı derece önem taşımaktadır . Bu nedenle diş hekimi seçilirken bazı hususlar özenle analiz edilmelidir . İlerde yaşanacak mağduriyetler göz önüne alınmalıdır .
Yapılan araştırmalar doğrultusun da hastalar genellikle kariyer sahibi , hasta memnuniyetini önemseyen , ilgili ve doğru tedavi yöntemleriyle başarılı sonuçlar elde etmiş kişileri seçtikleri görülmektedir .

Diş hekimi seçilirken nelere dikkat edilmelidir ?

Çocuk kadın erkek herkesin mutlaka bir diş hekimine ihtiyacı vardır . Yaşam boyunca yılda en az 2 kez diş muayenesi ve check–up yaptırılması diş sağlığı için önemlidir . İyi bir diş hekimi seçmek için beklentileriniz karşılayan , ihtiyaçlarınıza cevap veren , ulaşmanın zor olmayacağı sevebileceğiniz birini seçmelisiniz . Pek çok kişi diş doktoru seçimini eş , dost , akraba tavsiyesi üzerine seçmektedir . Oysa seçilen diş doktoru hakkında bireysel olarak bilgi sahibi olmak sizin için daha iyi olacaktır . Diş hekimi tercihlerin ;
• Hekimin mesleki donanımı
• Kişisel duyulan ihtiyaçlar
• Muayenenin yapısı
• Sigorta
• Randevu planlaması diş hekimi seçilirken göz önünde bulundurulması gereken sebeplerdir .
1 – ) Diş hekimi seçimindeki en önemli kıstas, mesleki donanım ve tecrübedir . Diş hekimizin geçerli bir diplomaya sahip olması gerekmektedir . Tüm bunların yanında diş doktorunun beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilir düzeyde olması gerekmektedir
2-) Kişisel ihtiyaçlarınızı da göz önün de bulundurmanız diş hekiminizi seçerken size yol gösterecektir . Örneğin diş estetiği için diş hekimi arıyorsanız bu alanda uzmanlaşmış diş hekimlerine yönelmeli , çocuğunuz için diş hekimi arayışındaysanız , çocukların ruhsal yapılarına hakim bir pedodontist diş hekimine yönelebilirsiniz .
3-) Diş hekimi tercihlerinde ki diğer önemli unsur , hekimin muayene dizaynı ve yapısıdır . Diş randevularınızla ilgilenecek asistanlar , muayenenin hijyenikliği , muayene sırasında ki mahremiyet ihtiyacının sağlanıp sağlanmadığı gibi hususlar diş hekimi tercihinde oldukça önemlidir .
4-) Diş doktorunuzun sahip olduğu sigorta şirketiyle daha önce çalışıp çalışmadığının bilinmesi diş hekimi seçimi için önem taşımaktadır .
5-) Diş doktoru seçimi için dikkat edilmesi gereken en son unsur , doktorun çalışma saatlerinin sizin çalışma saatlerinize uyup uymadığıdır . Hekimin çalışma saatleri sizin çalışma saatlerinizle çakışması halinde uygulanan tedavinin yarım kalması olası bir durumdur . Bu yüzden diş hekimi seçiminizde doktorunuzun çalışma saatlerine göz atmanız sizin için faydalı olacaktır .

Leave a Reply

Your email address will not be published.