Diş Kaplama

Diş kaplama, kişinin ağız ve diş yapısının restorasyon düzenlemeleri  ve estetik pürüzleriyle ilgilenen birden fazla tedavi yöntemini içinde bulunduran estetik diş hekimliği uygulamalarıdır. Diş kaplama uygulamaları, dişlerde oluşan derin çürükler, kırıklar, renk problemleri ve ağız yapısında doğuştan veya sonradan oluşan bozukluklarla ilgilenen en etkili tedavi yöntemlerinin bütünüdür. Estetik diş hekimliği ve kaplama tedavilerinde dikkat edilmesi gereken en büyük etken ise doğallıktır. Kaplama tedavilerini yaptıran kişi veya kişiler kendilerine karşı özgüven ve estetik kazandırmaktadır.

Diş kaplama çeşitleri, son dönemlerde estetik diş hekimliği ve estetik gülüş tasarımı ile ciddi anlamda popülerlik kazanmıştır. Geçmişte diş hekimlerinin uyguladığı tedavi yöntemlerinde çoğunlukla metal destekli porselen kaplama yöntemi kullanılırdı. Fakat günümüzde teknolojinin ileri boyutlara ulaşmasıyla estetik ve daha kullanışlı kaplama çeşitleri geliştirilip uygulanmaktadır. Kaplama çeşitleri şu şekilde sıralanmaktadır :

  • Metal Destekli Porselen Kaplama
  • Zirkonyum Alt Yapılı Porselen
  • Porselen Yaprak Lamine
  • Tam Seramik E-Max


Kaplama tedavileri
;

  • Estetik gülüş tasarımında,
  • Beyaz ve estetik dişlere sahip olunmasında,
  • Kaybedilmiş veya doğuştan estetik fonksiyonlarını kaybetmiş dişlerin bu fonksiyonları geri kazanmasında,
  • Kırık veya çürük dişlerin kurtarılmasında,
  • İmplant tedavilerinde implantları örterek estetik görünümü kazanılmasında en etkili tedavi yöntemlerinin genel adıdır.

 

Metal Destekli Porselen Kaplama 

Metal altyapılı porselen tedavisi yönteminde, dişten alınan ölçü ile metal altyapı oluşturulmaktadır. Hastanın alınan diş ölçüsü ile metal altyapı uyumlu ise altyapıyı yapacak olan teknisyen tarafından özel  materyallerle diş şekli oluşturulmaktadır. Prova aşamasında porselen kaplamanın kontrolü yapılmaktadır. Eğer herhangi bir sorun teşkil etmezse porselen kaplama cilalanmak üzere laboratuvara gönderilir. Porselen cilalandıktan sonra kullanıma hazır hale getirilir. Metal destekli porselen kaplama, Estetik diş hekimliği ve gülüş tasarımı alanlarında geçmişe ve diğer tedavi yöntemlerine göre daha az tercih edilmektedir.

 

Zirkonyum Alt Yapılı Porselen / Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum kaplama, altyapısı metal altyapıya çok yakın olmakla birlikte metal altyapılı dişlere göre daha dayanıklı element yapısından oluşmaktadır. Metal altyapıdan farkı doğal diş rengine çok yakın renk skalalarına sahip olmasıdır. Ayrıca diş eksikliklerinde ve köprü uygulamalarında en kullanışlı ve dayanıklı tedavi yöntemi zirkonyum kaplamadır.
Teknolojinin de gelişmesiyle zirkonyum diş kaplama tedavi yöntemi sadece doğal dişe en yakın renk skalalarına sahip olmamakla birlikte, tat alma duyusunu değiştirmemesi, doğal dişe daha uyumlu olması, metal altyapılı dişlerde oluşan gri yansımanın oluşmaması, sıcak ve soğuk hassasiyetine daha dayanıklı dişler olması zirkonyum kaplama tedavi yönteminin seçilmesinde etkilidir.

 

Porselen Yaprak Lamine Diş Kaplama / Lamine Kaplama

Porselen yaprak lamine diş kaplama yöntemi diş dokusunda deformasyonu minimal seviyede uygulanan yöntem ile estetiği ve gülüşü daha çok ön planda tutan tedavi yöntemidir. Genel olarak gülüş tasarımı uygulamalarında daha çok kullanılan tedaviler arasında olup dişlerde oluşan sararmalar, zamanla bakımsızlıktan ve dış etmenlerden meydana gelen kırık ve çatlamalarda uygulanmaktadır.
Çene kemiği gelişimini tamamlamış her yaşta bireylere uygulanmakta olan porselen yaprak lamine tedavi yöntemi; Kalem yeme, tırnak yeme gibi hareketleri alışkanlık haline getirmiş olan kişiler için uygun değildir. İleri derecede diş eti çekilmesi problemi yaşayan kişilere de uygulanmamaktadır.
Porselen yaprak lamine, kişinin diş ölçüsü alınarak klinik ve laboratuvar ortamında dizayn edilmektedir. Kişinin dişlerinin ön yüzeylerine yapıştırılmasıyla kullanılacak duruma getirilir. Böylece diş adaptasyonu sağlanmış olur.

 

Tam Seramik / E-Max (Empress) Kaplama

Diş sağlığı ve estetiği açısından teknolojiyle beraber yeni tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Gülüşünüz kadar dişlerinizde yaşam kalitenizi arttıran faktörler arasındadır. Dişlerinde deformasyon, yıpranma, kırılma yaşayan kişiler gülümsemelerini saklamayı tercih ederler. Bu sorunu yaşayan kişiler için en etkili yöntemlerden biriside tam seramik e-max kaplama yöntemidir.
E-max kaplama yöntemi, genel olarak görüntü anlamında estetiğin göz önünde bulunduğu durumlarda uygulanmaktadır. Ön grup dişlerde tek dişi kaplama veya kısa köprü kullanılması gereken durumlarda tercih edilirler.
Bu yöntem çoğunlukla sağlık açısından değil, estetik amaçlı kullanılmaktadır. Ön diş diziliminde bozukluk yaşayan bakıldığında rahatsız olan kişiler için kullanılmaktadır. Tam seramik e-max kaplama tedavi yöntemi, dayanıklı olmadığından kaynaklı arka köpek dişler için tercih edilmemektedir.