Diş Köprüsü Nedir, Nasıl Yapılır?

diş köprüsü Diş köprüsü nedir sorusu bir çok kişi tarafından merak edilmektedir. Ağızda oluşan diş kayıpları sonucunda ortaya çıkan, doğal dişler arasında bulunan boşlukları doldurmak amacıyla yapılan uygulamadır. Diş köprüsü ile birlikte dişlerin eksiksiz dizilimini ve dişlerin tam fonksiyonda kullanılmasını sağlamaktadır. Problem yaşayan ve tedavilerinde tercih edilen diş köprüleri, implantlara benzer. Dişte oluşan deformasyonlar, çürükler, ve kırılmalar gibi nedenlerden kaynaklı kaybolan dişler için uygulanan bu tedavi yöntemi hasta ve hekim bakımından hem konforlu , kısa süreli hem de zorluğu pek bulunmayan tedavi yöntemlerinden birisidir. Diş köprüleri çeşitleri de mevcuttur. Bu çeşitler ihtiyaca ve işlem türüne göre değişiklik göstermektedir. Diş köprüsü nasıl yapılır sorusunun cevabına geçmeden önce dilerseniz öncelikle köprü çeşitlerini inceleyelim. Diş köprü çeşitleri  arasında yaygın olarak bilinen porselen diş köprüsü ve geleneksel diş köprüsüdür. Diğer çeşitleri ise şu şekildedir;

  • Kanatlı Köprü Diş
  • Asma Köprü Diş
  • Zirkonyum Destekli Porselen Köprü Diş

Diş Köprüsü Çeşitleri

Geleneksel Diş Köprüsü

Tedavisi en çok kullanılan diş köprüsü uygulamasıdır. Boşluk oluşmuş dişin yan kısmında bulunan doğal dişlere tutturularak uygulanan bu tedavi yönteminde doğal komşu dişten destek alınır. Dayanıklılığı ve tutuculuğu ile dikkat çeken bu yöntemde bir miktar da olsa doğal dişe törpülenme işlemi yapılmaktadır. Törpülemenin amacı diş aralarında oluşan boşlukların yeterince doldurulması ve problemli dişi sabitlenmesidir. Bu köprü çeşidinin en avantajlı yanı köprünün belirgin olmamasıdır. Estetik Bakımdan en etkili ve kullanışlı köprü çeşididir.

Kanatlı Köprü

Kanatlı köprü boşluk oluşmuş dişin komşu dişlerine uygulanan yapıştırılma işlemiyle gerçekleşmektedir. Boşluk oluşmuş dişler için uygulanan bu köprü yönteminde yapay dişler kullanılmakta ve doğal komşu dişlerin ön taraftan bakıldığında görülmeyen arka kısımlarına doğru tutturulma işlemi yapılmaktadır. Komşu dişlerden destek alınarak yapılan bu köprü çeşidinde komşu dişin arka kısmı pürüzlü hale getirilmekte ve bu pürüzlü yüzeylere yapıştırıcılar eklenerek sabitlenmektedir. Kanatlı köprünün amacı çalışma şeklini kaybetmiş, sağlıklı dişlerin kesilmesini önlenerek köprü yapılmasıdır. Bu köprü çeşidinin dezavantajı ise çiğneme fonksiyonlarından kaynaklı arka dişlere uygulanması tavsiye edilmemek ile birlikte yapıldığı taktirde uzun süre hizmet sağlayamamasıdır.

Asma Köprü

Kişinin deformasyon görmüş ve kullanılamayan dişi olduğu zaman tercih edilen köprü çeşididir. Gelen hastanın tercih etmediği ve doğal dişin bulunduğu durumlarda kullanılan diş köprüleme tekniğidir. Doğal dişin durumuna göre törpüleme veya kesme işlemi uygulanır. Bu şekilde asma diş köprüsü tedavisine yer açması hedeflenmektedir. Uygulama sonrasında yapay diş yapıştırılıp sabitlenmektedir.

Porselen Diş Köprüsü

Altyapısı porselen olan köprü diş çeşididir. Porselen altyapı kuvvetli ve oldukça dayanıklılığı yüksek kapasiteye sahiptir. Bunun sebebi Porselen köprünün alt yapısında bulunan metal bir iskelete sahip olmasıdır. Metal olan iskeletin üst bölgesinde porselen kaplama bulunmaktadır. İskeleti metal olan porselen yüksek ısıyla birbirine yapıştırılmaktadır. Hastanın sert çiğnemesi için dayanıklılık sunmaktadır. Porselen Köprü Diş kesinlikle tek bir diş için kullanılmamaktadır. Birden fazla dişini kaybetmiş olan hastalar için uygulanmaktadır

Zirkonyum Destekli Porselen Diş Köprüsü

Alanında uzman hekimlerce en çok tercih edilen zirkonyum destekli porselen diş köprüsü, doğal diş ile birleştirildiği durumda saydam ve oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bu diş köprü çeşidi içinde ikiye ayrılmaktadır. Bunlar Yarı Saydam ve Solid Odaklı Zirkonyum köprüsüdür. Yarı saydam zirkonyum diş köprüsü uygulanabilmesi için mutlaka iki dişin eksikliği mecburdur. Diş kayıplarının fazla görüldüğü kısımlarda hekimlerce tavsiye edilmemektedir. Bunun sebebi ise estetik bir görüntüye sahip olmasıdır. Solid zirkonyum diş köprüleri ise birden fazla diş kayıplarında ve diş sıkma problemleri yaşayan hastalar için tercih edilmektedir. Zirkonyum destekli porselen köprüde amaç zirkonyum altyapısı kullanıldığından dolayı renk tonu, dayanıklılığı ve estetik görüntüsünün aynı anda yansıtmasıdır.

Diş Köprüsü Nasıl Yapılmaktadır?

Tedavisinin önceliği hasta muayenesidir. Hasta muayene edilerek tedaviden önce yapılacak işleme karar verilmesi gerekmektedir. Muayene bitiminden hemen sonra köprüsü uygulaması yapılacak olan dişlere kesme, törpüleme veya inceltme gibi işlemler yapılabilmesi ve hasta konforu sağlanabilmesi için dişler uyuşturulmaktadır.
Kesme, törpüleme veya inceltme gibi işlemlerden sonra köprü için hastanın ölçüleri alınmalıdır. Alanında uzman hekim alınan bu ölçüde macun kullanır ve diş kalıbı ortaya çıkartılmaktadır. İki farklı ölçü alınmaktadır. Bir ölçü hastanın geçici dişlerini kullanabilmesi ve hassasiyet hissetmemesi için alınmaktadır. Diğer ölçü ise hastanın yapılacak olan köprü uygulaması için uygulanmaktadır.
Alınmış olan ölçüler laboratuvar ortamında hazırlanmaktadır. Kliniğimize ait laboratuvarımız ile ortalama on gün içerisinde olacak olan uygulamaları dört veya yedi gün içerisinde prova dahilinde hastaya uygulamaktayız. Laboratuvar ortamında hazırlanan diş köprüleri hastanın ağızında kapanışları ve genel kontrolleri yapılabilmesi için test edilmektedir. Gerekli olan düzeltmeler yoksa direk  yapıştırma işlemlerine geçilir ve köprü diş tedavisi uygulanmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.