Diş Sararması Nedenleri

Diş sararması birçok kişinin başına gelen ve çok fazla rahatsızlık duyulan bir problemdir. Diş sararması kişinin estetik bir gülüşe sahip olamamasının en büyük nedenlerinden biridir. Bunun yanı sıra diş sararması nedenleri birkaç başlık altında sıralanabilmektedir. Bu başlıklar;

Kötü Ağız Ve Diş Bakımı

Diş lekelerinin en başlıca sebeplerinden biri plak birikimidir. Plak birikimini, ağızda oluşan bakterileri ve tartarı önlemek için dişler en az günde 2 defa fırçalanması önerilir. Bunun yanında dişler fırçalandıktan sonra diş ipi ve ağız bakım suyu ile ağzınızı çalkalayarak ağız temizliği yapılmalı ve ağızdaki bakteriler uzaklaştırılmalıdır.

Diş Sararması Nedenleri Tütün Ve Sigara Kullanımı

Diş sararması nedenleri arasında yaygın görülen bir diğer sebeplerden biri de tütün ürünleri kullanılmasıdır. Tütün, nikotin ve katran içerdiğinden dolayı sigara kullanan kişilerin dişleri çok bir süre içerisinde kararmaya başlar. Nikotin ve katran diş minesine yapışarak dişlerde renk değişikliğine sebep olmaktadır. Dişlerinizin doğal ve sağlıklı bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız sigarayı bırakabilirsiniz.

Diş Minesinin Hasar Görmesi

diş sararması nedenleri

İnsanlarda yaş ilerlemesine bağlı olarak diş minesi zayıflar, sarı renge dönüşür ve diş eti altındaki diş kemiği açığa çıkar. Bunun olmasını önlemek için dişleri düzenli olarak fırçalamak, diş bakım suyu ile gargara yapmak, asitli gıda tüketimini azaltmak, diş ipi kullanmak diş minesinin hasar görmesini önler.

Diş Sararması Nedenleri Diğer Sebepler

Dişleri sarartan yiyecekler ve içecekler çok sık tüketilmemeli veya tükettikten sonra ağız bakımı yapılmalıdır. İçeriğinde fazla oranda şeker ve asit olan kahve, çay, kola gibi içecekler yoğun tüketim doğrultusunda dişlerin sararmasını sağlar. Genetik nedenlere bağlı olarak dişlerin kendi yapısında geçmeyen bir sarılık görülebilmektedir. Flor değeri çok yüksek olan suların sık olarak tüketilmesi doğrultusunda da dişlerde sararma meydana gelebilir. Bir diğer sararma sebeplerinden biri ise dişe alınan darbe sonucu oluşur. Dişe gelen darbe durumunda diş canlılığını yitirip renk değişimi oluşabilir. Diş rengini beğenmeyen kişiler için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Diş taş taşı temizliği ve diş beyazlatma bu tedavilerden birkaçıdır.  En doğru tedavi alanında uzman hekimler tarafından belirlenerek yapılmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.