Diş Taşı Nedir?

Diş taşı diğer bir ismiyle tartar, bakteri ve mineral birikintisine verilen isimdir. Gündelik diş temizliğine önem vermeyen bireylerde sıklıkla gözlenen bir durumdur. Dişlere gerektiği kadar önem ve özen gösterilmediği taktirde dişlerde oluşan bakteri kaynakları plaklara, diş taşı denir. Çok sağlıksız bir görünüme sahip olan tartarlar dişin hem ön yüzlerinde hem de arka yüzlerde sarı bir renk halini alır.

Diş Taşları Nasıl Oluşmaktadır?

Diş Taşı Nedir

Diş taşları dişlerin üzerinde, arka kısımlarında ve prozler üzerinde oluşmaktadır. Bakteri plakları oluşumdan etkili olan diş taşları, dişlerde sarı ve kahverengi renk değişimine sebep olduğu için kısa sürede tedavi edilmesi gerekmektedir. Diş taşı oluşumu mikro bakteriyel besinlerin diş yüzey üzerinde birikmesi ve diş üzerinde renk değişimine sebep olmaktadır. Bu durumun en büyük sebeplerinden biri günlük diş temizliğine önem verilmemesi ve diş ipi kullanılmamasından kaynaklanmaktadır.

Diş bakımının 14 gün gibi bir ara verilmesi tartar oluşumuna sebep olmaktadır. Diş taşına dönüşen besinler arasında karbonhidratlı ve şekeli besinler de bulunmaktadır. O yüzden bu besinlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Tartar oluşumu ileriki dönemlerde ciddi diş hastalıklarına sebep olduğu için, diş doktorunuza en kısa zamanda tedavi olmanız tavsiyemizdir. Kişinin dişlerinde meydana gelen diş taşı oluşumuna neden olan diğer durumları maddeler halinde aşağıda bulunmaktadır.

Diş Taşı Oluşumun Nedenleri Nelerdir?

 • Düzenli olarak diş bakımı yapılmayan dişlerde,
 • Diş ipi kullanılmaması durumunda,
 • Karbonhidratlı, şekerli yiyecek ve içecekleri normalden fazla tüketmek diş taşı oluşumuna sebep olur.
 • Tükürüğün yapısı diş taşı oluşumunda etkilidir. Diş taşları tükürüğün biriktiği kısımlarda normalden daha fazla oluşurlar.
 • Ağız içinin ve diş arkalarının yeterince temiz tutulmaması diş taşı oluşumunu tetikleyen durumlardan biridir.

Diş Taşlarının Zararları Nelerdir ?

Diş taşı oluşumun birçok zararı vardır. Ağızda kötü kokuya neden olan diş taşları zaman geçtikçe diş iltihaplanması gibi ciddi durumlara da dönüşebilir.  Diş taşlarının diğer zararları aşağıda verilmektedir.

 • Kişide diş taşı oluşumu, diş çürüğünün oluşma ihtimalini arttırmaktadır.
 • Diş taşının yoğun olarak bulunduğu kısımlarda diş eti çekilmesi de artmaktadır. Dişlerin arasında boşluklar oluşabilir ve bu bölgelerde hızlı bir şekilde diş taşı oluşumu gözlenebilmektedir.
 • Ayrıca diş taşları diş eti iltihaplanması sebep olabilmektedir.
 • Kişinin diş etleri sürekli ve düzenli bir şekilde temizlendiğinde bile eski görüntüsüne kavuşması uzun bir süreç gerektirmektedir .
 • Diş taşları, dişler arasında bulunan kemiklerin kaybına neden olabilmektedir. Ayrıca diş taşları dişlerdeki hasarları gizledikleri için tedavi sürecinin uzamasına yardımcı olmaktadır.
 • Hastanın dişlerinde, diş taşlarının oluşması ve temizlenmesi esnasında dişler arasında rahatsız edebilecek boşluklar oluşabilmektedir.

Diş Taşları Nasıl Temizlenmektedir ?

Kişinin dişinde meydana gelen diş taşı tedavisinde alınacak en etkili yöntem dişlere gerekli özeni göstermektir. Dişlerinizi günde en az 2 defa fırçalayarak, düzenli aralıklarla diş ipi kullanarak diş taşı oluşumunu uzun süreli olarak engelleyebilirsiniz. Tüm bunların yanında diş hekiminize 2 defa muayene olarak da diş sağlınızı kontrol edebilirsiniz.

Diş hekiminiz sizi ne kadar sıklıkla tekrarlamanız gerektiği hakkında detaylı bilgi verecektir. Unutulmamalıdır ki diş taşı temizliği günlük 2 kere florlu diş macunu ile fırçalana dişlerin yerini tutmayacaktır. Diş hekiminiz günlük diş ve ağız temizliğiniz için ve plak oluşumunu engellemek amacıyla sodyum bikarbonat içerikli diş macunu önerebilmektedir.

Diş temizliğinde diş doktorları şu işlemleri uygulamaktadır:

 • Temizleme işlemi başlatıldığında ilk adım diş taşlarının kazınmasıdır. Genelde bu işlem ultrasonlu cihazlarla yapılmaktadır.
 • Bir sonraki adım dişleri parlatıp pürüzsüzleştirmektir. Bu işlem devam ederken kalan plaklar temizlenir dişin daha sağlıklı ve parlak görünüme ulaşmasını sağlamaktadır. Bu işlem dişin görüntüsünü değiştirmenin yanında plak oluşumuna karşı koruma oluşturmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.