Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımı plak ve tartar oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Ancak diş eti çok öne çıktığı durumlarda mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Uzman gerekli görürse diş taşı temizliği yapar. İşlem basittir ve genellikle herhangi bir anestezi gerektirmez.

Diş Taşı Temizliği Nedir?

Diş ve diş etinin birleştiği yerde ve diş yüzeyinde oluşan ve tartar olarak da bilinen tabakaların diş hekimi tarafından özel aletler kullanılarak çıkarılması işlemidir. Diş eti çizgisinin üzerinde oluşan yapılar diş eti iltihabına, hassasiyete ve diş etlerinde hasara neden olabilir. Bu zamanla diş eti hastalığına yol açabilir. Bunlar arasında en iyi huylu olanı diş eti iltihabıdır. Kanama ile kendini belli eder. Tartar sarı, kahverengi, sert, gözenekli, yapısı gereği yiyecekleri kolayca tutabilir ve genişleyebilir, düzgün fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı zorlaştırır. Bakteri oluşumu nedeniyle tartar ağız kokusuna neden olur. Diş temizliği, uygun diş bakımı ve hijyenini kolaylaştırır ve geciktirilmemelidir.

diş taşı temizliği

Diş Taşlarının Diş Sağlığına Zararları Nelerdir?

Tartarın ağız sağlığı üzerinde birçok zararlı etkisi vardır. Dişlerin görünümü ile ilgili olarak ağızda lekelere ve kötü kokulara neden olur. Çünkü tartar diş çürümesini arttırır ve diş eti iltihabına neden olabilir. Ayrıca diş çekimi sırasında oluşan boşluklarda diş taşı oluşur ve ağız sağlığını etkiler. Tartar tedavi edilmiği durumlarda dişe zarar verebilir, dış sağlığı risk altına girer. Ayrıca diş taşı temizliği yapılsa bile diş etlerinin zarar görmesinden dolayı diş etleri arasında bir süre boşluk kalacaktır. Tartarın diş estetiği ve ağız sağlığı üzerinde birçok zararlı etkisi vardır. Daha fazla hasarı önlemek için ağız hijyenine özel dikkat gösterilmelidir.

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Altı ayda bir uzman diş hekimi yardımıyla diş taşı temizliğinin yapılması tavsiye edilir. Diş taşı temizleme işlemi sırasında diş hekimi önce diş yüzeyinde oluşan plak ve diş taşlarını temizler. Bu süreçte ultrasonik cihazlar ve aletler sıklıkla kullanılmaktadır. Cihaz ile tartar temizlendikten sonra dişlerin parlatılması işlemine geçilir.  Parlatma işlemi sırasında dişler arasında kalan plak da temizlenir. Parlatma işlemi sayesinde dişleri daha sağlıklı ve temiz hale getirebilir. Tüm bu işlemler sonucunda dişler estetik bir görünüme sahip olurlar. Aynı zamanda parlatma işlemi bir süreliğine de olsa sonraki işlemlerde plak ve diş taşı oluşumunu da engeller.

Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Diş hekimine gitme sıklığı kişinin ağız ve diş sağlığına bağlıdır. Ancak hastada diş eti hastalığı varsa veya risk altındaysa altı ayda bir diş taşı temizliği önerilir. Öte yandan, plak oluşumuna yatkın kişiler daha sık diş temizliğine ihtiyaç duyabilir. Tartar oluşumu son derece yaygındır ve engellenmediği takdirde yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir.

diş taşı temizliği

Diş Taşı Temizliği Sonrası Nelere Dikkat Edilir?
Diş taşı temizliği hem özen hem de dikkat gerektiren bir işlemdir. Bu özen ve dikkat, tartar temizliği öncesinde, sırasında ve sonrasında, yani tüm işlemler sırasında yapılmalıdır.

Hem dişe zarar vermemek hem de tekrar diş taşı oluşumunu önlemek için diş taşı temizliği sonrası yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Diş taşı temizleme işlemi yapıldıktan sonra 2 saat herhangi bir besin tüketimi yapılmamalıdır.
  • İşlemden sonra 24 saat boyunca çok soğuk veya çok sıcak yiyeceklerin yenmemesine özen gösterilmelidir.
  • Diş taşı temizliği sonrası dişler her zamanki gibi temizlenmelidir; Dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve diş ipi kullanımıyla temizlenmelidir.
  • Diş taşları temizledikten sonra sızıntı ve hafif ağrı gibi durumlar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.