Diş Teli Tedavi Süresi

Diş Teli Tedavi Süresi

Diş hekimleri tarafından uygulanan diş teli tedavisi, dişteki ya da dişlerdeki çarpıklıkları, yamulmaları gidermek amacıyla yapılan, son yıllarda oldukça rağbet gören bir tedavidir. Diş teli tedavisi gerçekleştirmek isteyen hastalar, tedavi süreci ile ilgili birçok konuyu merak etmektedir. Diş teli tedavisi süresi, diş teli takıldıktan sonra dişlerin ne zaman düzeleceği gibi sorular diş hekimlerine sıklıkla sorulan sorular arasında yer almaktadır.

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kişinin dişlerindeki bozukluğa bağlı olarak diş teli tedavi süresi farklılık göstermektedir. Kişiden kişiye göre değişen diş teli tedavi süresi genel itibarıyla 6 aydan başlayıp 30 aya kadar sürebilmektedir. Uzun soluklu bir süreci kapsayan diş teli tedavisi süresi belirli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Ağız, çene ve diş yapısı, diş teli tedavi süresini etkilemektedir. Ayrıca alt ve üst çenenin birbirine uyumu ve dişlerin çarpık olma durumu da tedavi sürecini etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Diş teli tedavi süresini etkileyen bir diğer etken ise hastanın yaşıdır. Çocuklara ya da yetişkinlere uygulanan diş teli tedavi süresi farklılık gösterebilir.

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavi Süresi

Diş teli tedavisi özellikle yetişkin hastalar tarafından inci gibi sıralı gülüşlere sahip olmak amacıyla tercih edilmektedir. Alanında uzman diş hekimleri tarafından yetişkin hastalara uygulanan diş teli tedavisi süresi uygulanan diş teli çeşidine bağlı olarak bazı durumlarda farklı olabilir. Hastaya uygulanılacak metal diş telleri ya da şeffaf diş teli kullanım süreleri genel itibarıyla benzer olmayabilir. Diş hekimi hastaya gerekli fiziki muayene gerçekleştirdikten ve gerekli tetkikleri yaptıktan sonra dişlerdeki bozukluğun giderilmesinde uygulanılacak tedaviye hasta ile birlikte karar verir. Hastanın dişlerindeki bozukluğa bağlı olarak kullanılacak tel çeşidi belirlenir. Yetişkinlerde diş teli tedavisi süreleri 6 ay ile 2 yıl arasında değişebilir.

Çocuklarda Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş teli tedavisi süresi ya da ortodonti tedavisi süreci, yetişkin hastalarda ve çocuk hastalarda farklılık gösterir. Hastanın dişlerindeki bozuklukların erken yaşlarda fark edilmesi ve duruma müdahale edilmesi halinde daha kısa sürede dişlerdeki bozukluklar, çarpıklıklar giderilmektedir. Bu sebeplere çocuklara belirli aralıklarla diş muayenesi yapılması oldukça önemlidir. Çünkü çocukluk çağında çene ve iskelet yapısı daha esnektir ve bu sebeple tel tedavi süresi daha kısa bir zaman diliminde gerçekleşmektedir. Çocuklarda diş teli tedavi süresi dişlerdeki bozuklukların derecesine bağlı olsa da genel itibarıyla diş teli tedavisi 6 – 9 ay kadar sürmektedir. Çocukların diş bozukluklarının erken yaşta giderilmesi için ailelerin vakit kaybetmeden alanında uzman ortodonti uzmanı ile görüşmesi ve tedavi sürecine başlaması gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.