Diş Teli Tedavisi

Ortodonti, bozuk yapılı dişlerin tedavileriyle ilgilenen diş hekimliğinin uzman bir dalıdır. Günümüzde ortodonti tedavilerinde birçok farklı tedavi yöntem kullanılmaktadır. Muaye edilen hastaya göre hastanın yaşı göz önünde bulundurularak kullanılacak en doğru tedavi yöntemine karar verilir. Bu yöntemler şunlardır;

Metal Braket

Diş teli/braket dendiğin en çok akla gelen metal braketlerdir. Dişlerin ön kısmına yapıştırılan ve paslanmak çelikten üretilen braketleridir. Metal braketlerin ortasından geçen ince tel braketlere tutturulur. Metal braketler, ark telleriyle daha az sürtünmesi nedeniyle daha hızlı tedavi imkanı sağlar. İstenirse elastiklerle renklendirilebilir.

Lingual Braketler

Dişlerin iç kısmına yapıştırılan, dış taraftan görülmeyen braketlerdir. Lingual braketler kişiye özel üretildikleri için maliyeti daha fazla olur.

Invisalign/ Telsiz Tedavi:

Şeffaf plak tedavisi olarak bilinir. Kişiye özel olarak üritilirler ve çapraşıklık miktarına göre plak sayısı değişiklik göstermektedir. Hasta istediği takıp çıkarabilmektedir.

Seramik Diş Teli:

Şeffaf olan bu braketler dişte görünme özelliği daha azdır. Diğer diş tellerine göre daha büyük olduğundan dolayı yemek artıklarının birikme olasılığı daha yüksektir. Üstelik kırılgan ve hassas yapıda oldukları için çok özenli kullanılmasın gerekmektedir. Bu nedenle daha yetişkin hastaların kullanması uygun olur. Seramik diş tellerinde sürtünme fazla olduğu için tedavi uzun sürebilir.