Doğru Diş Fırçası Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Diş Fırçası

Ağız ve diş sağlığımızı korumak, hem diş sağlığı hem de beden sağlığımız için oldukça önemlidir. İleride yaşanabilecek diş kayıpları, diş çürüklerini önlemenin en büyük etkisi dişleri doğru bir biçimde ve düzenli olarak fırçalamaktır.  Bu açıdan dişlerimizi fırçalarken diş fırçalama teknikleri bilinmelidir. Ayrıca diş sağlığı için doğru fırça seçimi de oldukça önemlidir. Doğru diş fırçası seçimi hem ağız ve diş bakımını sağlamak hem de çeşitli ağız ve diş hastalıklarının önüne geçmek açısından büyük bir öneme sahiptir.

Diş Fırçası Kullanımı Nasıl Olmalıdır? 

Ağız ve diş sağlığı açısından diş fırçası kullanımı önemlidir. Dişler, sabah ve aksam olmak üzere günde iki kere fırçalanmalıdır. Diş fırçalama süresi ortalama olarak 2 dakika içerisinde gerçekleştirilmelidir. Kişi dişlerini fırçalarken oldukça özenli bir şekilde fırçalamaya dikkat etmelidir. Ayrıca diş etlerine zarar vermemek için diş fırçası fazla bastırılmamalıdır. Diş fırçalama işlemi dış yüzeylerden başlayarak yumuşak bir biçimde daireler çizerek ön dişlerden arka dişlere doğru yapılmalıdır. Daha sonra dişlerin iç yüzeyleri de fırçalanmalıdır. Kişinin diş fırçalama esnasında diş etlerinin kanaması durumunda muhakkak diş doktoruna gitmesi gerekmektedir. Çünkü sağlıklı dişlerde diş eti kanaması görülmemektedir. Diş eti kanaması durumunda diş hekimi, kanamaya neden olan faktörleri belirlemeli ve gerekli önlemleri almalıdır.

Diş Fırçası Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Kişinin kullanmış olduğu diş fırçasının temizliği diş temizliği içinde önem taşımaktadır. Diş fırçasında da hijyenin sağlanması gerekmektedir. Diş fırçaları belirli aralıklarla değiştirilmelidir. Sağlıklı dişlere kavuşmak için diş fırçaların ayda 1 ya da en geç 3 – 4 ay da bir değiştirilmesi gerekmektedir. Değiştirilmeyen ve sürekli kullanılan diş fırçası ağızda çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Bu nedenle diş fırçası temizliği ağız hijyeni için oldukça önemlidir.

Diş Fırçalanırken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Diş sağlığımızı korumak için dişler fırçalanırken sadece dişleri fırçalamak yanlıştır. Fırçalama esnasında fırça diş etlerine de temas etmelidir. Bu sayede diş etlerinde biriken yemek kalıntıları da temizlenmektedir. Diş fırçalama esnasında yapılan en büyük hatalardan biri de diş macununu bol kullanmaktır. Fırça üzerine sıkılan diş macunu nohut tanesi büyüklüğünde olmalıdır. Dişleri daha iyi temizlemek için yapılan hatalardan biri de dişleri çok sert bir biçimde baskı uygulayarak fırçalamaktır. Bu durum diş etlerinin hasar görmesine neden olabilir.

Ağız Ve Diş Sağlığını Korumak İçin Başka Neler Yapılmalıdır?

Diş fırçalama işlemi diş fırçalama tekniğine uygun olarak yapılsa da fırçalama tek başına yeterli olmamaktadır. Ağız ve diş sağlığını korumak için gargara, diş ipi kullanımı da yapılmalıdır. Çünkü diş fırçasının yetişemediği yerlerde veya dişler arasında kalan bakteriler diş ipi yardımıyla temizlenmektedir. Düzenli olarak kullanılan diş ipi, tam koruma için yardımcı olmaktadır. Gargara, arayüz fırçası, diş ipi gibi diğer ağız bakım ürünleri diş fırçalamamıza destek olmaktadır. Ağız ve diş sağlığını korumak için diş bakımı geciktirilmemelidir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.