İmplant Diş Tedavisi

İmplantlar, eksik dişlerin yerine uygulanan vidalı yapay diş kökleri olarak tanımlanmaktadır. İmplant, çene kemiğinde oluşan eksik diş vakalarının düzeltilebilmesi ve çene yapısında bulunan bozuklukların, ilerleyen zamanlarda yaşanabilecek diş kayma problemlerini engellemesi için ortaya çıkmıştır. Teknolojinin de gelişmesiyle hergün gelişme gösteren implant tedavisi yöntemleri ve müdahaleleri tüm eksik diş vakalarının tedavisini kapsamaktadır.

İmplant tedavisi uygulamaları diş hekimliğinde ve estetik diş hekimliği uygulamalarında diş kaybı yaşayan hastaların tedavi seçeneklerinden biri olmuştur. Diş kökünün kendini yenilemeyeceği ve hasar gördüğü durumda uygulanan bir tedavi yöntemidir. İmplantlar ömür boyu kullanım sunmak ile birlikte kemik erimesi ve şeker hastaları üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır.

Dental implant uygulamaları hastalara sunmuş olduğu konfor ve estetik ile birlikte hasta ve diş hekimi tedavi planlaması ve hastanın göstereceği uyuma bağlıdır. Alanında uzman hekimler tarafından uygulanan implant tedavisi lokal anestezi altında yapılmaktadır. Tedavi iki aşama ile uygulanmakta olup öncelik tedavinin uygulanacak olan bölgeye lokal anestezi uygulanmasıyla başlamaktadır. Diş eti neşter yardımıyla açılmakta, implant için çene kemiği içinde oyuk oluşturulmaktadır. Oluşturulan oyuk içerisine titanyum vida yavaşça yerleştirilmektedir. İmplant tedavisinin ikinci aşamasında kemiğe yerleştirilen yapay kökün üzeri dikiş yardımıyla kapatılmakta ve iyileşmesi için beklenmektedir. Dental implantın çene kemiğine entegre olabilmesi için yaklaşık iki üç ay beklenmektedir. Bu süre implantın kalitesine göre değişiklik göstermektedir. İyileşme süresi geçtikten sonra protez kaplama tedavisi uygulanmakta ve tedavi tamamlanmaktadır.

İmplant tedavisinin en olumlu yanı doğal ve komşu dişlere asla zarar vermemesidir. İmplant uygulaması çene kemiğinize tedavinin uygulanacağı yere komşu olan dişleriniz gibi duracağından konforlu kullanım sunmakta olup, çiğneme ve gülme fonksiyonları rahatça uygulana bilinmektedir. İmplant tedavilerinin çene kemiğine uygulandıktan sonra herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Hastaya ömür boyu kullanım kolaylığı sunmaktadır.