İmplant Diş Tedavisi

İmplant tedavisi bir ya da birden çok dişin kaybedilmesi durumunda başvurulan bir tedavi yöntemidir. Tek diş uygulamalarında sağlam dişler kesilerek klasik köprü uygulaması ile implant yapılmaktadır . Tahmin edildiği gibi eksik diş ile çiğneme yapılması oldukça zordur. Aynı zamanda estetik bakımdan da kötü bir görüntü yaşattığı için diş kaybı oldukça ciddi bir konu olmaktadır . Bunların dışında konuşma bozukluklarında çene eklem sorunları gibi daha birçok olumsuzluk bulunmaktadır. İmplantlar,  çürük travma gibi pek çok sebepten ötürü yitirilmiş dişlerin tedavisi ve ağız sağlığı için oldukça önemli bir tedavi yöntemidir.
Kemik gelişimini tamamlamış herkese uygulamak mümkün olmaktadır . Tedavi öncesinde doktor hastanın kemik hacminin yeterli olup olmadığını genel sağlık durumuna bakarak tedaviye uygun mu diye karar vermektedir. İmplant tedavisi sonrası iyileşme süresi oldukça kısadır . Hasta en kısa zamanda yaşam standartlarına geri dönebilmektedir.
Tedavi bitiminde hastanın kısa süre de olsa doktor tarafından yakın takip edilmesi tavsiyemizdir. Hastanın herhangi bir yamuk veya çarpık dişi bulunuyorsa implant tedavisinden sonra tel kullanmasına gerek yoktur.

İmplant nedir ?

Dişlerinizde meydana gelen rahatsızlıkların kolaylıkla giderilmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir. İmplantlar sorunlu dişlerde çene kemiğine yerleştirilen ve proteze destek veren kök diş olarak tanımlanabilmektedir. Genellikle kaybedilen dişin yerine başarılı bir biçimde yapılan implant ömür boyu kullanım süresi gösterebilmektedir. İmplantın ağız ile uyum sağlaması süresi boyunca ağrı yaratsa da iyileşme sürecine girdiği anda kesinlikle bir ağrı oluşturmaz.
Kemikten alınan destek ile dental implantlar çene içerisine uygulanan protezler ile birbirlerini tamamlamaktadır. Önerilen tavsiyeleri kulak verdiğiniz zaman kısa süre içerisinde normal yaşantınıza dönmeniz olasıdır.
Titanyum implantların uygulanması, sağlık ve steril bir ağız yapısı için oldukça önem taşımaktadır. İmplantların yapımında kullanılan maddenin titanyum olması ileride meydana gelecek iltihap ve enfeksiyon olasılıklarını ortadan kaldırıyor.

İmplant Tedavisi kimlere uygulanmaktadır ?

İmplant tedavisinden, dişlerinden estetik olarak memnun olmayan kişiler, sallanma yaşayan kişiler ve görsel olarak bozuk olduğunu düşünen kişiler faydalanabilmektedir. Bu tedavi sonrası dişlerde bulunan plak ve bakterilerden kurtulduğunuz gibi estetik açıdan da en sonuçları alacaksınız. Ayrıca hastanın özgüveni de yükselecektir. Aynı gün  tedavinin uygulanabilmesi için hastanın çene yapısı ve sağlık durumu ( kemik erimesi ) uygun olmalıdır. Genel bir sağlık kontrolü sonucunda tedavinin uygulanıp uygulanmayacağına karar verilir.
Günümüzde implant tedavisi bazı dişleri eksik hastalara uygulanabildiği gibi tüm dişlerinden mahrum kişilere de uygulanabilmektedir. Uygulamanın yapılabilmesi için hastanın yeterli diş kemiğini sahip olması yeterli olacaktır. İmplant üzerine yapılması planlanan protezler, hastaların isteği doğrultusunda ve hekimlerin tavsiyeleri doğrultusunda çeşitlilik gösterebilmektedir.

Aynı gün implant tedavisi

Diş tedavisinde kullanılan birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Bu tedavi yöntemi sayesinde dişlerinizi daha etkili bir biçimde kullanabilir ayrıca hem estetik hem de sağlık açısından en iyi sonucu alabilirsiniz. Diş tedavilerinde en çok tercih edilen uygulama aynı gün implant tedavisidir . Bu uygulama sayesinde bekleme yapmadan aynı gün içerisinde dişlerinize kavuşabilirsiniz. Fakat bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli unsur başvurduğunuz kurum veya hekim alanında uzman olmasıdır. Bu sayede istenilen verimin alınması kaçınılmaz olacaktır. Dişsiz bir gün bile geçirmenize gerek kalmayacaktır.
Aynı gün içerisinde implant diş tedavisi olabilir ve yapılan müdaheleler neticesinde kısa sürede iyileşme gösterebilirsiniz . İlk uygulamanız ise heyecan yapıp korkmanız gayet normaldir, ancak sandığınız kadar zor ve acı verici bir uygulama değildir. İşlem sonunun nasıl geldiğini anlamayacak ve günlük yaşantınıza devam edeceksiniz.

Bir günde implant tedavisinin avantajları nelerdir ?

Özellikle tedavi sürecinin kısalmasıyla beraber kişi daha az yıpranmış olacaktır. Hasta aynı gün dişlerini kullanabilmektedir . Ayrıca estetik açıdan alınan sonuçta son derece iyi olmakla beraber hastanın çiğnemesinde bir problem olmaz . Ayrıca kişiyi rahatsız edecek herhangi bir sorun ortaya çıkmamaktadır.
İmplant uygulaması sırasında komplikasyon ortaya çıkmamaktadır. İlgili hekimin işini düzgün bir biçimde yapması sağlıklı bir biçimde kullanmanıza sebep olabilmektedir. Dikişli ya da dikişsiz cerrahi yöntemlerle ağız uyuşturulmaktadır. Birden fazla uygulama yapılacak ise lokal anestezi ya da genel anestezi yapılmaktadır. Bu yöntemler sayesinde sağlıklı dişlere kavuşmaktadır. Ayrıca ömür boyu kullanabilirsiniz.
İmplant tedavisinde kaybedilen dişler geri kazanılmaktadır. Doğal dişlerden hiçbir farkı olmadığı için hasta rahatlıkla beslenebilmektedir . Estetik görünüm kazandıracağı için hastanın özgüvenin artış meydana gelir ve tedavi sonrası düzenli ağız bakımı yapıldığı taktirde ömür boyu kullanım ömrü verilmektedir.
İmplant tedavisi sonrası gerekli tedavi yöntemleri yapılmadığı taktirde hastanın iyileşme süresi olduğundan daha uzun sürecektir . Ağızda şişme oluşması bir seviyeye kadar normal karşılanır fakat zaman ile bu şişme inmek yerine artıyorsa tekrardan doktora görünmenizde fayda bulunmaktadır.

İmplant çeşitleri nelerdir ?

Elbette pek çok implant çeşidi bulunmaktadır. Ama en çok tercih edileni titanyum vidalı olanlarıdır. Hastalığı bulunan kişiye hangi implantın uygun olduğunu yerleştirildikten sonra yerleştirilen alan ve yumuşak destek dokusuna göre karar verilmektedir. İmplant çeşitleri şu şekildedir;

 • Subperiostal
 • Endoseaz
 • İntramukopzal insert
 • Transosesöz
 • Endodontik Stabilizator

Gibi implant çeşitleri bulunmaktadır.

İmplant Avantajları nelerdir ?

İmplant destekli oral köprülerin sağladığı en önemli avantaj, hastanın estetik kaygılarının meydana geldiği ruh halinden sıyrılmasını sağlamaktır.

 • Sağlıklı dişlere herhangi bir zarar vermeden tedavinin uygulanması
 • Doğal dişlere yakın olması
 • Estetik görünümü
 • Uzun ömürlü kullanım imkanı
 • Çiğneme gücünün artması
 • Diş kemiğinin erimesini önlemesi
 • Dişlerde oluşan çarpıklığın kökten çözülmesi
 • Geleneksel protezlere oranla küçük boyutlarda olması ağız yapısıyla uyum sağlamasının kolay olması
 • Diş üzerinde leke oluşumunun önlenmesi

İmplant destekli köprüleri cazip hale getiren etkenler arasında yer alıyor. Çene yapısı ve diş ölçüsünün alınmasıyla işleme başlanan implant köprü yapım süreci, köprünün dijital ortamda son şeklinin verilmesi ve laboratuvar ortamında hazırlanmasıyla devam etmektedir. Ortalama 2 hafta süren tedavi süreci genellikle 3 seanstan oluşmaktadır . Hekim tarafından genel muayeneler tamamlandıktan sonra hastaya implant destekli köprüler takılmaktadır. Normalde 2 hafta da olsa ihtiyaç halinde aylık olarak kontrol yapılması gerekmektedir. Bunun en temel nedeni düşük ihtimalde olsa apse oluşumunu engellemektir. Tedavinin tamamlanmasından sonra 2 – 3 gün kadar herhangi çok sıcak veya çok soğuk içecekler tüketilmemelidir. Ayrıca şekerli içeceklerden de uzak durmanız sizin için iyi olacaktır . Şayet tüketilirse tedavi bölgesinde ağrı ya da sızıya neden olmaktadır. Bunlara ek olarak bazı gıdaları tüketirken bıçak yardımıyla küçük parçalara ayrılması iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.
Her ne kadar doğal bir görünüme sahip olmanızı sağlasa da plastik yapılı uygulanan implant, düzenli ve özenli temizlik gerektirmektedir. Günde en az 2 kere fırçalanması yeterli olacaktır. Sert ve kabuklu gıdalardan uzak durulması ve bakımı ihmal etmeden düzgün periyotlar halinde gerçekleştirmek tedaviyi uzun yıllar kullanmanıza yardımcı olacaktır.

İmplant zararları nelerdir ?

Her ne kadar kaybedilen ve kırılması muhtemel olan dişlere uygulanan bir tedavi yöntemi olsa da bazı durumlarda uygulanması sakıncalıdır. Tedaviye karar vermeden önce sakıncalı olup olmadığını araştırmanız tavsiyemizdir.
İmplant uygulamasının sakıncalı olduğu durumlar ve hastalıklar;

 • Çene yapısı kemiği uygun olmayan hastalar için
 • Aşırı sigara tüketimi bulunan kişiler
 • Ve son olarak Sistemik rahatsızlıklar

İmplant diş fiyatları nelerdir ?

İmplant fiyatları destekli protezler, uygulanacak diş sayısı, malzeme kalitesi ve cerrahi müdahale yapılıp yapılmayacağı gibi tespitler neticesinde fiyatlandırılmaktadır. İlk aşamadan hemen sonra hasta ile kurulan irtibat sonrası uygulanacak tedavi yöntemi ve malzeme seçilir. Kliniğimizde yapılacak olan muayeneler sonucunda, hekimimizin uygun gördüğü yol ve yapılacak olan tüm işlemler belirlendikten sonra hastaya fiyat verilmektedir .