İmplant Nedir ? Tedavisi ve Çeşitleri Nelerdir?

implant nedir tedavisi ve çeşitleri nelerdirDiş sağlığı ve görüntüsü oldukça önemlidir. Eğer diş bakımına önem verilmez ise diş kaybı yaşanabilmektedir. Diş kaybı yaşanılan durumlarda implant tedavisi ile bu sorunun önüne geçilebilinmektedir. Bu kısa bilginin ardından dilerseniz implant nedir?, implant diş çeşitleri nelerdir ? gibi bilgilere geçelim.

İmplant Nedir?

Temel elementi olan titanyum oldukça sağlam ve vida yapısındadır. İmplant tedavisi hastaya olabildiğince avantaj yaratmaktadır. Sağlıklı doğal dişlerin kesilmesine, törpülenmesine veya inceltilmesine gerek kalmaksızın yapılan bu işlemde komşu dişlere zarar verilmemektedir.

Ömür boyu kullanım sunan implantlar, çene kemiğine titanyum yapıda olan vidaların yerleştirilmesiyle başlamaktadır. İmplantlar doğal dişlerde var olan diş kökü görevi görür ve yapay köklerdir. Hasta doğal dişlerle yapılan çiğneme, yemek yeme, gülümseme ve konuşma hareketlerini tedaviden sonra da rahat ve konforlu şekilde yapabilmektedir.

İmplant Tedavisi ve Çeşitleri

Diş kaybı yaşayan hastalara konfor ve kolaylık sağlayan implantlar ikiye ayrılmaktadır. Bunlar endosteal ve subperiosteal implantlardır. Cerrahi işlemlerle yapılan implantlar çene kemiğine tutturulmakta ve bunlara endosteal implantlar denmektedir. Endosteal implantlar iki aşamalıdır. İlk aşamasında implant çene kemiğine yerleştirilmektedir. İkinci aşamasında ise hasta için tasarlanan yeni dişleri implantlara entegre edilmektedir. Alanında uzman diş hekimleri tarafınca en çok tercih edilen implant tedavi çeşididir. İmplant çeşitleri arasında olan subperiosteal implant metalden yapılmakta, diş eti bölgesinin alt kısmına yerleştirilmektedir. Diş eti iyileşen ve yerleştirilen implant çene kemiğine tutunmaktadır.

İmplant Tedavisi Kaç Çeşitte Uygulanır ?

Alanında uzman hekimler tarafından uygulanan tedavi dört farklı şekilde hastalara uygulanabilmektedir. Hasta ve hekim için en kolay yöntem işlevliğini kaybetmiş dişin çekilmesi ve çekilen dişin yerine implantın hemen yerleştirilmesidir. Bu yöntemde herhangi bir dikiş veya cerrahi işleme gerek duyulmamaktadır.

Diğer implant uygulaması kapalı olarak yapılmaktadır. Hastanın diş eti dokusuna herhangi bir işlem uygulanmamaktadır. Bu işlem lazer ile vida yerleştirmek için oyuk oluşturmaktadır. Oluşturulan bu oyuğa yerleştirilmektedir.

Diğer bir yöntemde ise mini implantlar kullanılmaktadır. Diş eti dokusuna bu mini implantlar yerleştirilmektedir.

En son yöntem ise klasik cerrahi yöntemdir. Ameliyat ile hastanın çene kemiğine oyuk oluşturulmakta ve bu oyuğun içerisine implantı yerleştirmektedir. İmplant yerleştirildikten sonra konulan bölge dikilmektedir. Diş eti iyileşmesinden hemen sonra dikilen bölgede bulunan dikişler alınır.

İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanır ?

Yapay kök diş tedavisi on sekiz yaşını geçen, çene kemiği ve yüz gelişimini tamamlamış kişilere uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. İmplant tedavisinde öncelik tedavi uygulanacak hastanın çenesinde implant yerleştirilmesine engel olabilecek bir kemik yapısı ve implant yaralarının iyileşmesini engelleyecek bir hastalığının bulunmamasıdır. Çene kemiğine yerleştirilecek olan implantların vidaları belirli bir boyut ve genişliktedir.

İmplant tedavisinde çene kemiği durumu tedavinin başarısında oldukça önemlidir. İmplant tedavisinde hastanın çene kemiği, implant vidaları için uygun genişlikte olmalıdır. Detaylıca bakıldığında tedavi aşamasında ve sonrasında hastanın diş eti sağlığının iyi olması tedaviyi etkileyen diğer faktörler arasındadır.

İmplant Tedavisi Nasıl Uygulanır?

İmplant tedavisi aşamaları değişiklik göstermektedir. Çene yapısı implant tedavisine uygun olmak zorundadır. Alanında uzman hekim tarafından çene yapısının uygunluğu ve diş boyutu gibi etkenler ele alınır.

İmplant tedavisi için öncelikle ön muayene yapılmaktadır. Daha sonra detaylı kontrol edilebilmesi için panoramik röntgen çekilmektedir. Çene kemiği yapısının uygunluğuna göre protezin gerekli olup olmadığına karar verilmektedir. Sonrasında diş boyutu kesinleştirilmektedir. İmplant tedavisi için yöntem belirlenmektedi0r. Çene kemiği yapısı uygun değilse çene yapısı uygun hale getirilmektedir. İmplant tedavi yöntemi uzun ve sabır gerektiren bir tedavi yöntemidir.

Çene kemiği uygunluğu sağlandığı taktirde yerleştirilecek implant için hastaya lokal anestezi uygulanmaktadır. Uygulanan bu lokal anestezi ile implant için diş eti açılır ve implant yavaşca yerleştirilmektedir. Yerleştirilen implanttan hemen sonra diş etinde iltihaplanma veya olumsuz bir durumla karşılaşmamak için vida üzeri kapatılmaktadır. İmplantın diş etiyle entegre olabilmesi için beklenmektedir. Bu süre yaklaşık iki veya üç ay içerisinde gerçekleşmektedir.

Çene kemiğiyle vidanın kaynaması ile protez takılması işlemi başlamaktadır. Protez takılması ve çene ile birleştirilme işlemi tamamlandıktan sonra hastanın durumuna bağlı olan bekleme süresi belirlenmektedir. Protez işleminde hasta ne kadar dikkat ederse bu süreç o kadar kısa sürmektedir. Altı hafta ile altı ay’a kadar uzanan bu süreç tamamiyle hastaya bağlıdır. Hastanın yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi gereklidir. Sigara, alkol, asit bazlı içeceklerden uzak durmalıdır. Protezin çene görevi görmesi ve dişlerin doğal diş görevini üstlenmesi vakit ve dikkat gerektiren bir dönemdir.

Alanında uzman hekimin önerileri doğrultusunda tedavi boyunca hastanın hekim gözetiminde olmasında fayda vardır. Çene yapısı ve diş kökleri yakından takip gerektiren detaylı bir işlemdir.

İmplant Yarası Ne Kadar Zamanda İyileşir ?

Ağız, yapısı gereği çok çabuk iyileşen bir dokuya sahiptir. İmplant tedavisi yaptıran hastanın diş etinde bulunan dikişli bölgenin iyileşme süresi oldukca kısadır. Titanyum vida çene kemiğine yerleştirildikten hemen sonra yaranın iyileşme süreci başlar. Fakat gözardı edilmemelidir ki implant tedavisinde yaranın iyileşme süreci hastanın genel sağlık durumuyla doğrudan orantılıdır.

Tedavisi uygulanan hastanın implantı yerleştirildikten sonra diş hekiminin, yaranın iyileşmesi için üç ila altı ay kadar beklemesi gerekmektedir. Çünkü implantın çene kemiği ile kaynaması ve entegre olması gerekmektedir. Bu bekleme süreleri titanyum implantın kalitesine göre bir ila iki aya kadar da düşürülebilmektedir. İmplant tedavisi uygulanan hasta tedavi uygulandıktan hemen sonra sigara ve alkol alışkanlıklarına dikkat etmelidir. Çünkü yaranın iyileşmesini doğrudan etkileyen bir durumdur.

İmplant tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedavisi bittikten hemen sonra hasta iki saat içerisinde herhangi bir şey yememelidir. Tedavinin uygulandığı ilk hafta sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durması, daha çok yumuşak besinleri tüketilmesi tavsiye edilmektedir. İmplant tedavisinden hemen sonra oluşabilecek kanamaları durdurabilmek için de yumuşak bir tampon ile tedavinin uygulandığı bölgeye hafifçe baskı yapılmalıdır.

Yara bölgesinin sağlığı ve iyileşmesi için ilk yirmi dört saat diş fırçalamamaya, tükürmemeye ve ağzınızı çalkalamamaya özen gösterilmeniz gerekmektedir. Sigara kullanımı bu süreç içerisinde çok önemlidir. Hasta iyileşme sürecinde eğer sigara içmez ise iyileşme sürecini kısaltmış olur. Hekim tarafından verilen ilaçları doğru ve zamanında kullanmaya da özen gösterilmesi gerekir.

Tedavi sonrasında tedavi bölgesinde minimal kanamalar meydana gelebilmektedir. Bu durumda yaranın olduğu bölgeye pamuk ile hafif tampon veya ıslak çay poşeti uygulanabilmektedir. Tedavinin uygulandığı bölgede şişlik meydana gelebilmektedir. Eğer bu şişlik en geç on gün içerisinde geçmez ise doktorunuza muayene olmanızda mutlaka fayda olacaktır. Şikayetlerinizin devam etmesi durumunda mutlaka diş hekiminizle irtibat kurulması tavsiye edilmektedir.

İmplant Tedavi Sürecinde Hissedilen Ağrı Ne Kadardır ?

Tedavide kısa süreli ağrı hissedilebilir. Tedavi sonrası kaybolan ağrılar belirgin olmayacak sızı şeklindedir. Bu ağrıların sebebi ise cerrahi işlemden dolayı meydana gelen ağrılardır. Herhangi diş tedavisinde oluşabilecek ağrılar gibidir. Şişlik ve uyuşukluk gibi kısa süreli sorunlar yaşayabilirsiniz. Sonrasında oluşabilecek ağrılar doktorunuz tarafından verilen ağrı kesici ilaçlar ile tedavi edilir derecede oluşacak olan ağrılardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.