Kırık Diş Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Travmatik bir durum olan diş kırılması çeşitli sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Dişte veya çenede herhangi bir sorunun olup olmadığı kontrol edilip uzman bir doktor tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir. Kırık diş tedavisi, çürüme olan dişlerde de yapılmaktadır. Kırık diş tedavileri kapsamında hastaya uygulanılacak belirli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedaviler; estetik dolgu, bonding, kuron, laminate veneer ve kanal tedavisidir.

Diş Kırılması Çeşitleri ve Kırık Diş Tedavisi 

Kırık Diş Tedavisi

Dişin bir parçasının ya da tamamının kırılması ve bazı durumlarda bu parçanın ağızdan alınması durumuna diş kırılması denmektedir. Bu durum tek çeşit gibi görülse de bir çok farklı sebepleri bulunmaktadır. Diş kırılması sonucu hastaya kırık diş tedavisi uygulanmaktadır. Ancak tedavi aşaması öncesinde diş kırılmasının çeşitleri bilinmelidir. Diş kırılmasının çeşitleri aşağıdakiler gibidir;

  • İnsanlar tarafından çıplak gözle görülmeyen ve mor ışık etkisi ile görülebilen çatlaklardır. Sadece düzenli diş kontrolünün gerçekleştiren insanların öğrenebileceği bir durumdur.
  • Dikey şekilde diş etine ulaşan kırıklar meydana gelebilmektedir. Diş etine ulaşmamış kırıkların tedavisi yapılabilirken, diş etine ulaşmış kırıkların tek çözümü diş çekilmesidir.
  • Dişin uç kısmının kırılması da diş kırılması türlerinden biridir. Bu durum dişte hassasiyete sebep olabilmektedir.
  • Diş etlerinin altına kadar uzanan diş kırıkları da olabilmektedir. Bu kırıkların ileri düzeyde olması dişlerin 2 parçaya ayrılmasına sebebiyet vermektedir.
  • Diş etinin altında görülebilir. Bu durum sadece röntgenlerde veya dişin enfekte olmasıyla fark edilebilmektedir.

Kırık Diş Tedavileri Nelerdir? 

Çeşitli nedenlerden dolayı kırıkların dişlerin onarılmasını amaçlayan birçok kırık diş tedavisi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri; estetik dolgu, bonding, kuron, laminate veneer ve kanal tedavisi olarak bilinmektedir. Diş kırılması için kullanılan tedavi yöntemlerinin açıklamalarına yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Estetik Dolgu Ve Bonding Tedavisi

Özellikle ön dişlerin minesinde kırıklar meydana geldiyse, Bonding yöntemi bu tür durumlar için birebir etkilidir. Diğer dişlerde oluşan kırık dişler için ise Estetik dolgu tercih edilmektedir. Bu yöntemlerde kırık, dolgu yapılarak kapatılmakta ve diş sağlamlaştırılmaktadır.

Kuron Tedavisi Nedir?

Dişin bir parçasının kırılarak ayrılması veya ileri seviye çürük oluşan dişlerde kuron tedavisi uygulanmaktadır. Diş hekimi, dişi gerektiği kadar yontar. Daha sonrasın da dişe kaplama geçirilerek kırık dişin normal diş gibi görülmesini sağlamaktadır.

Kuron tedavisi yaptırmak isteyen bir kişinin seçmesi için 4 farklı kuron çeşidi bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanmaktadır; zirkonyum, metal, seramik veya porselen olmaktadır. Bu çeşitlerin kendilerine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Laminate Veneer (Yaprak Porselen) Tedavisi Nedir?

Ön dişlerde meydana gelen kırıklarda hastalar tarafından en çok tercih edilen laminate veneer tedavisi, doğal diş görünümüne en yakın tedavi çeşididir. Dişe oldukça sağlam bir şekilde yapıştırılan bu kaplama yöntemi, kullananların dişlerinde renklenme yaratmayarak bu yöntemi yaptıran hastalara avantaj sağlamaktadır.

Kanal Tedavisi Nedir?

Diş kırıldıktan sonra enfekte olmuşsa kesinlikle kanal tedavisi yapılmaktadır. Ayrıca kırık diş, diş köküne kadar uzama yaşamışsa da kanal tedavisi gerekli görülmektedir. Kanal tedavisi diş kırığını değil, kırıkla birlikte oluşmuş enfeksiyonu gidermek içindir. Bu sayede dişin çekilmesi engellenmektedir. Daha sonrasında çeşitli tedaviler istek doğrultusunda uygulanabilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.