Kompozit Dolgu Tedavisi Nedir?

Kompozit Dolgu Tedavisi Nedir?

Sağlıksız beslenme, diş temizliğine yeterli özenin gösterilmemesi, genetik faktörler ve diğer çeşitli sebeplere bağlı olarak dişlerimizde hasar meydana gelmektedir. Birçok hasta oluşan hasarın giderilmesi, sağlıklı ve parlak dişlere kavuşabilmek için kompozit dolgu tedavisi nedir? sorusunun yanıtını merak ediyor. Diş yapısı bozulmalarında kullanılan kompozit dolgu; dişlerde meydana gelen çürüme, kırık gibi sorunların tedavisinde uygulanmaktadır. Kompozit dolgu tedavisi alanında uzman diş hekimleri tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Kompozit Dolgu Tedavisi Nedir?

Dişlerde meydana gelen hasarın onarılması için hastaya dolgu uygulaması yapılmaktadır. Kompozit dolgu, sunduğu avantajlar nedeniyle hem hastalar hem de diş hekimleri tarafından tercih edilmektedir. Uygulamayı gerçekleştirmek isteyen hastalar kompozit dolgu tedavisi nedir? sorusuna da yanıt aramaktadır. Çürük, çatlak ya da kırık oluşan dişlerin tedavisinde kompozit dolgudan yararlanılmaktadır. Kompozit dolgu, hamur formunda hazırlanarak hastaya uygulanmaktadır. Daha sonra özel ışıklar yardımıyla sertleştirilir.

 Kompozit Dolgu Nasıl Yapılır?

En yaygın diş uygulamaları arasında yer alan kompozit dolgu, genellikle dişler çatladığında ya da kırıldığında uygulanmaktadır. Ayrıca diş boşluklarını doldurmak, dişlerdeki şekil bozukluklarının öne geçmek amacıyla da kompozit dolgudan yararlanılmaktadır. Kompozit dolgu genellikle tek seansta yapılmaktadır. Bu durumun dolgu uygulanılacak dişin durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Dolgu, dişteki şekil bozukluğunu gidermek ya da diş boşluklarını doldurmak için yapılıyorsa, hastaya anestezi uygulanmaz. Yalnızca çürük tedavisi gibi durumlarda kişiye lokal anestezi gerçekleştirilmektedir.

Kompozit Dolgunun Avantajları Nelerdir?

Kompozit dolgunun tercih edilme nedenleri arasında özellikle estetik kaygılara yol açmadan diş çürüklerinin tedavisine olanak sağlaması yer almaktadır. Hastaya uygulanan dolgu işlemi ile ağızdaki bakteri miktarı azalır. Bu durumda da diş çürümesi ve enfeksiyon riski de azaltılmış olur. Kompozit dolgu kullanım ömrü açısından da birçok avantaj sağlamaktadır. Kompozit dolgunun ömrü özellikle son 50 yıldır yapılan gelişmeler doğrultusunda artmıştır. Kullanım ömrü hastanın bakımı ile de doğrudan ilintilidir. Kompozit dolgu tedavisinde uygulanan dolgular 10-15 yıla kadar kullanılabilmektedir.

Kompozit Dolgu Sonrası Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Dolgu tedavisi sonrası hastaların merak ettiği konulardan biride kompozit tedavisi sonrası diş bakımının nasıl yapılacağıdır. Dolgulu dişleri korumak için uzman diş hekiminin belirtmiş olduğu hususlara, ağız ve diş hijyenine dikkat etmek gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.