Kompozit Dolgu Tedavisi

Son yıllarda siyah dolgu uygulamasının yerini alan estetik diş dolgusu dişlerde meydana gelen eksiklik ve hasarlı durumları düzeltmeye yarayan tedavi çözümüdür . Diş renginde yapılan estetik dolgular hem ön hem arka dişleri kapsamaktadır . Özel bir ışık tekniğiyle uygulanan dolgu yöntemi amalgam dolguların estetik açıdan yeterli kalmamasından dolayı tercih edilmektedir . Kompozit ve poselen malzemeden hazırlanan diş dolgusu , 1960’lı yıllarda sadece ön dişlere uygulanmaktaydı fakat şu an arka dişlere de uygulanmaktadır .
Çürükleri restore etmesinin yanında diş rengini ve şeklinin değiştirebilmesi ayrıca tek seansta uygulanabilmesiyle en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir . Kompozit dolgular ışınla aktive edildiği için ışınlı dolgu olarakta adlandırılmaktadır. Diş hekimleri tarafından en doğru yöntem kişiye göre belirlenmesidir .

Estetik dolgu neden uygulanmalıdır ?

Ağız hijyenin sağlanmadığı durumlarda ya da dişlerde meydana gelen çürük , kırık ve aşınma gibi durumları görebilmektedir. Bu gibi durumlarda dişlerin eski görünümüne ve işlevine döndürebilmek için estetik dolgu yöntemi kullanılmaktadır . Siyah dolguların yarattığı görüntü kirliliğini kaldıran estetik dolgular ;

 • Dişlerde oluşan kalıcı renk bozukluklarının giderilmesi
 • Çürümüş ya da herhangi bir sebepten ötürü kırılan dişin onarılmasında
 • Dişler arasında oluşan boşluklarının kapatılması ya da diş boylarının uzatılmasında
 • Dişlerde şekil değişikliği yaparak estetik görünüm kazandırmak için

Estetik diş dolgusu genel anlamıyla dişlere eski görünümünü , sağlığını ve gücünü kazandırmak için yapılan bir uygulamadır . Hem görsel hem de fonksiyonel olarak tatmin edici estetik diş hekimliği uygulamalarından biridir .

Estetik dolgu nasıl yapılmaktadır ? Tedavi aşamaları nasıldır ?

Estetik diş dolgusu uygulaması hem kısa hem acısız bir uygulamadır . İlk olarak hastadan alınan doku ve diş örnekleriyle ön çalışma yapılmaktadır . Uyum problemini en aza indiren bu çalışma sonrasında kompozit dolgu önceden hazırlanmış kavitelere tabaka halinde yerleştirilmektedir . Halojen ışıkla sertleştirilir ve dişe kimyasal olarak bağlanmaktadır. Estetik dolgu nasıl gerçekleştirilir diye soranlar için doğal diş işlevi kazandıran 2 şekilde uygulama;

Kompozit dolgu

Estetik dolgu malzemesi genel olarak kompozittir . Kompozit dolgu uygulamasında dişlerde bulunan çürükler temizlenir ve ışınla dolgu yapılmaktadır. Bağlanan yüzeyi arttırmak için kullanılan malzeme bizotajdır . Bonding işlemi uygulanarak diş ve kompozit dolgu birbirine sabitlenmektedir. Işınla sertleştirme işlemi bittikten sonra diş üzerine cila yapılmaktadır. Dişlerde meydana gelen çürükler için kullanılan en aktif uygulamadır .

Porselen dolgu

Kompozit dolgu yapılırken porselen malzemede kullanılmaktadır . Porselen dolgular , kompozit dolguların eksik kaldığı noktalar için üretilmişlerdir . Kompozit dolgularda sertleşme işlemi gerçekleşirken az da olsa bükülme meydana gelmektedir . Porselen dolgu uygulamalarında ise bu sorunu gidermek için laboratuvar ortamlarında dolgular ölçüye göre hazırlanmaktadır . Dolayısıyla dolgunun yerine oturma sorunuyla karşılaşılmaz . Ön diş dolguları için genellikle porselen dolgu tercih edilmektedir .

Kompozit dolgu tedavisinin avantajları nelerdir?

Siyah dolgulardan farklı olarak sizlerde oluşturulan estetik görünüm kaygısını tamamen ortadan kaldırmaktadır . Ayrıca estetik dolgular dayanıklı olmaları yönünden yıllarca kırılmadan veya çatlamadan kullanılmaktadır . Tedavinin bir diğer avantajları ;

 • Dolguların dişin doğal rengiyle aynı renkte olmasından dolayı dışarıdan bakıldığında fark edilmezler.
 • Estetik ve doğal bir görünüm sağlarlar.
 • Kompozit diş dolgusu hemen hemen her yaşta uygulanabilmektedir.
 • Kompozit ve porselen dolgu herhangi bir alerjik reaksiyona sebep olmamaktadır.
 • Estetik dolgular sıcak ve soğuk hassasiyeti yaratmazlar.
 • Ağız dokularıyla tam olarak uyumludur.
 • Uzun yıllar boyunca aynı dayanıklılıkta ve fonksiyonlarda kullanılırlar.

Diş rengine ve dokusuna tam olarak uyumlu olan bu dolgular kısa sürede uygulanır ve uzun yıllar boyunca sorunsuz kullanılmaktadır.

Estetik dolgu uygulama süresi ne kadardır?

Estetik dolgu tedavisinin avantajları arasında uygulama süresinin kısalığı yer almaktadır . Bu tedavi işleminin süresi dişte meydana gelen çürük ya da iltihabın seviyesine göre değişiklik gösterse de genellikle 30 dakikalık bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır .

Estetik dolgu fiyatları nelerdir?

Kompozit dolgu fiyatı amalgam diş dolgusu fiyatları ile karşılaştırıldığında daha yüksektir . Diş dolgusu fiyatları kullanılan malzemenin kalitesine göre değişeceği için bütçenize uygun seçim yapmanız tavsiyemizdir . Ayrıca dolguya ihtiyaç duyan diş sayısı , dişlerde meydana gelen deformasyonun boyutu ve ağız sağlığı için gerekli olan uygulama seçimini bütçenize göre seçmelisiniz .

Estetik dolgular zamana yenik düşebilir mi?

Tüm dolgu tiplerinde olduğu gibi herkes için dolgunun düşeceği zaman büyük önem taşır . Dolguların düşme sebepleri oldukça geniş olmakla birlikte bunlardan bir kaçı dolgu işlemi uygulanan hastanın sert yiyecekler tüketmesi veya doktorların yanlış müdahaleleridir . Estetik diş dolgusu işlemi yapılırken birkaç unsura dikkat etmeniz dahilinde dolgunuzun düşme ömrünü uzatmış olacaksınız . Dişinizdeki boşluğun tam ölçülerinde dolgu malzemesi kullanılması , iyi bir şekilde yerine yapıştırılması dolgunun düşme tehlikesini minimum seviyede tutacaktır.
Ayrıca sert yiyeceklerin dikkatlice tüketilmesi, tırnak yeme ve kalem ısırma alışkanlıklarının bırakılması dolgularınızın korunmasına yardımcı olacaktır . Estetik diş dolguları özeninize göre 5 – 10 yıl kullanım süresine sahiptir. Bu süre sonunda yenilenmesi gerekmektedir. Sağlıklı dolgulara sahip olmak istiyorsanız ağız hijyeninizi ihmal etmemeniz büyük önem taşımaktadır .