Kompozit Dolgu Tedavisi

Deformasyon görmüş dişleri düzeltebilmek ve estetik katmak üzere uygulanmakta olan kompozit dolgu tedavisi, kompozitin içerisinde bulunan reçine dişe kimyasal olarak işlemekte ve uygulanan dişten asla ayırt edilmemektedir. Estetik amaçlı da kullanım görmekte olan kompozit dolgu, doğallığı ile diş bütünlüğünü korumaktadır.

Günümüz kompozit dolgu tedavileri;

  • Çürük diş tedavilerinde
  • Renk kaybı yaşayan diş düzenlemelerinde
  • Diş arası boşlukları kapatmakta
  • Kırılmış veya çatlamış dişlerin düzeltilmelerinde
  • Ortodonti tedavilerinde kullanılan braket yapıştırmalarında kullanılmaktadır.

Kompozit dolgu tedavisi içerisinde bulunan reçine ve diğer maddelerden dolayı ağız içi sıvılara karşı hassastır. Tedaviyi uygulatan kişi, tedaviden sonra ki yaşamında oldukça dikkatli hareket etmelidir. Ağız içi kanama ve tükürük bezi fazla olan kişilerde kompozit dolgu tedavisi uygulanmamaktadır.

Ön santral dişlere kompozit dolgu tedavisi uygulandıysa eğer kişi sert ve kopması zor olan besinlerden mutlaka kaçınmalıdır. Kompozit dolgu tedavisi estetik eksikliği gidermek amaçlı uygulandıysa kişi renkli yiyecek, içecek ve sigaradan uzak durmalıdır. Bunun sebebi ise, dişte oluşabilecek renk bozukluğunu engellemektedir. Kişi eğer yediği renkli yiyecek ve içeceklere dikkat etmezse estetik görüntü zamanla kaybolmaktadır.
Çürümelerin ve diğer deformasyonların meydana gelmemesi için kişi ağız ve diş bakımına gerekli hassasiyeti göstermelidir