Köprü Diş Yapımı

Köprü Diş Yapımı

Sağlık sektöründe sıklıkla karşılaşılan köprü diş yapımı nedir? Köprü diş nasıl yapılır? soruları, diş köprüsü yaptırmak isteyen kişilerin merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Diş köprüsü kısaca, diş kaybından veya diş eksikliğinden kaynaklanan boşlukların tedavi edildiği yöntemdir. Özellikle çene üstünde oluşan diş eksikliği, diş köprüsü ile giderilmektedir. Buna bağlı olarak diş köprüsü, adından da anlaşılacağı gibi iki veya daha çok krondan tutarak oluşturulmaktadır.

Diş köprüsünün hekimler tarafından 4 farklı öğeden yapılmaktadır. Bu farklı öğeler; altın, seramik, porselen ve alaşımlardır. Diş hekiminin bu farklı öğeleri kullanılarak yaptığı diş köprüleri insanların hayat kalitelerini arttırmaktadır. Özellikle diş köprüsü tedavisiyle gülüşünüz güzelleşecek ve dişlerinizin duruşu düzelecektir ve böylelikle estetik görünüm sağlanacaktır . Yapay diş olarak adlandırılan köprü diş, en önemlisi de daha rahat yemek yemenizi sağlamaktadır.

Köprü Diş Nedir?

Diş köprüsü, yukarıda bahsettiğimiz 4 farklı malzeme ile yapılmakta olup yapay bir diş kapsamındadır. Ortalama 10 ile 15 yıl arası dayanabilen diş köprüsü 5 yıl da dayanabilmektir. Bu durum tamamen hastanın ağız hijyenine gösterdiği özene bağlıdır. Dolayısıyla, köprü yaptırdığınız taktirde ağız ve diş hijyeninize dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

Genel olarak 4 diş köprü çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; geleneksel diş köprü, konsol köprü, implant destekli köprüler ve Maryland köprüdür. Bu ana 4 köprü çeşidi arasında en çok talep gören geleneksel köprüdür. Geleneksel köprünün diğer köprü çeşitlerinin yerine tercih edilme nedeni dayanıklı olmasıdır. İşte tüm dental diş köprü çeşitleri hakkında ayrıntılı bilgiler…

Geleneksel Köprü Diş

Geleneksel diş köprüsü en bilinen ve en çok tercih edilen köprü çeşididir. Ağız içinde ki 31 diş içerisinde herhangi eksik bir diş olduğunda, bu tedavi uygulanmaktadır. Fakat eksik diş çevresinde bulunan dişler hastanın doğal dişleri olmalıdır. Aksi taktirde geleneksel diş köprü işlemi yapılamaz.

Konsol Diş Köprüsü

Konsol diş köprüsü de geleneksel köprüye benzemektedir. Bu tarzdaki köprüler, eksik dişin bulunduğu kısımlara uygulanmaktadır. Fakat konsol köprü diş uygulamasının yapılabilmesi için eksik dişin yanında bir adet doğal diş bulunmalıdır. Tek bir doğal dişin bulunduğu yerde kullanılan konsol diş köprüsü, bitişik bir dişe tutturulmaktadır.

Maryland Diş Köprüsü

Diş hekimleri tarafından uygulanan Maryland diş köprüsünün ağızda uygulanabilmesi için diş boşluğunun her iki tarafında iki bitişik diş bulunmalıdır. Maryland diş köprüsünün diş kronlarıyla birbirine bağlanması mümkün değildir. Bu noktada metal veya porselen bir çerçeveye ihtiyaç duyulmaktadır.

İmplant Destekli Köprü

İmplant destekli diş köprüsü tedavisi de geleneksel diş köprüsü tedavisine benzemektedir. Ancak bu uygulama da diş, implant tarafından desteklenmektedir. İmplant destekli diş köprüsü tedavi kapsamında ilk olarak implant çene içine yerleştirilmelidir. Bu durumda implant, diş eti üzerine yerleştirilmektedir. Kemik kaybını önleyen implantın güçlü ve dayanıklı olduğu da bilinmektedir.

Diş Köprüsünün Yararları Nelerdir?

  • Hastaya uygulanan diş köprüsünün en büyük avantajı, ağız bütünlüğünü ve rahat yemek yemeyi sağlamasıdır. Diş köprüsü sayesinde istediğiniz yemeyi yiyebileceksiniz.
  • Gülüşünüzü ve estetik görünümü doğrudan etkilemektedir.
  • Dişlerinize uygulanan köprüleme tedavisi yüzünüzde ki güzelliği eski haline getirecektir. Üstelik güzelliğinizi daima koruyacaktır.
  • Çiğneme yemek yeme bilhassa konuşma gibi durumlar eski haline dönecektir.
  • Köprü tedavisi uygulandığında diğer dişlerinizin konumu da korunacaktır.
  • Elma, ayva, armut gibi meyveleri ısırma konusunda yaşadığınız problemleri ortadan kaldırarak size rahatlık sağlayacaktır.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.