Korona Virüsün Diş Yapısına Etkileri

Korona virüs dişlere etki edebilir mi ?

Tüm dünyayı  etkisi altına alan korona virüs her gün farklı belirti, mutasyonla hayatımıza dahil olmaktadır. Korona virüsün bulaşma durumunun en çok ağız ve burun çevresinde olması ağız bakımına dikkat edilmesi gerektiğini göstermektedir. Peki “Korona virüsün dişlere etkisi var mıdır?” sorusu karşımıza bir sorun olarak çıkmaktadır. Blog yazımızda merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Korona virüs diş dökülmesine sebebiyet verebilir mi ?

Amerika Birleşik Devletleri diş hekimlerine göre ; korona virüs geçiren hastaların ani diş kaybına uğradığını belirtti . Her geçen gün farklı bir semptomla karşılaştığımız korona virüs ani diş dökülmesine de sebep olabilmektedir. Korona virüsün yan etkisi olarak görülen diş dökülmesi, korona virüsün dişlerin beslenmesini sağlayan, dişleri tutan kan damarlarına tutulmasından ve bu kan damarlarına verdiği zarardan dolayı diş kaybına neden olmasıyla meydana gelmektedir. Kan pıhtılaşmasının artması ya da kandaki yabancı bir maddenin damarı tıkaması durumu çene kemiklerini ve diş yapısını etkilemektedir. Bu yüzden çene kemiklerini ve diş etlerinin yapısını bozarak diş dökülmesine sebep oluyor olabilmektedir.

Korona virüs diş ağrısına neden olabilir mi ?

Korona virüs diş etlerini ve çene kemiğini olumsuz etkilemektedir . ABD ‘ deki bilim insanlarına göre ; korona virüsün dişlerin tutunmasını ve beslenmesini sağlayan damarları tıkadığı için diş kaybına sebep olabileceğini düşünmektedir . Bu damarların zarar görmesiyle korona virüsün vücutta gösterdiği etkiye göre diş kaybı veya diş ağrısı yapabilmektedir . Ancak korona virüsün insan üzerinde stres ve sıkıntı yaşatması hastanın dişlerini sıkmasına ve bununla birlikte çene kaslarında ve dişlerde ağrı olabileceği yapılan araştırmalar arasında olduğu bilinmektedir .

Korona virüsün yan etkileri nelerdir ?

Bu virüsün iki tür yan etkisi bulunmaktadır birisi uzun süreli olan diğeri ise kısa süreli olandır . Korona virüsün yan etkilerini sizler için derledik.
Korona virüsün yan etkileri ;

  • Saç dökülmesi
  • Kalp ritim bozukluğu
  • Bilişsel olarak yaşanan problemler
  • Baş ağrısı
  • Kas ağrısı
  • Uzun süreli tat ve koku kaybı

Gibi yan etkiler korona virüsün kısa süreli olarak yaşattığı yan etkilerden birkaçıdır .

  • Diş kaybı
  • Ciğerlerde meydana gelen rahatsızlıklar

Korona virüsün uzun süreli meydana getirdiği yan etkiler olarak geçmektedir .

Leave a Reply

Your email address will not be published.