Lamine Diş Kaplama Nedir ?

lamine diş kaplama

Estetik diş hekimliğinin geliştirmiş olduğu estetik amaçlı çalışmalar sayesinde bir çok diş kaplama ve gülüş tasarım tedavi yöntemi mevcuttur. Estetik diş hekimliği tedavileri ile normalde zor olmayan minimal dokunuşlar, diş rengini ve şeklini istenilen estetik görüntüye kavuşturabilmektedir. Bu Tedavi yöntemlerinden biriside lamine diş kaplama tedavisidir. Diş üzerinde uygulanan porselen lamine diş kaplama sayesinde diş yüzeyinde bulunan bozukluklar, sararmalar, deformasyon görmüş dişler ve diş arasında zamanla oluşan boşluklar tamamen ortadan kaldırılıp estetik bir gülüşe sahip olunmaktadır. Lamine diş kaplama çeşitleri arasında yaprak porselen kaplama ve kompozit lamine kaplama bulunmaktadır.

Lamine diş kaplama tedavisi, dişlerinde meydana gelen kırık ve çatlak görüntüler kişileri tedavi etmek amaçlı karşımıza çıkıyor. Diş kaplama tedavisi, dişin yüzeyinde inceltme işlemi ile oluşturulan bir kaplama türüdür. Gelin diş kaplama hakkında olan sorularınızı blog yazımızda yanıtlayalım ..

Lamine Diş Kaplama Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır ?

Ön muayene ve röntgen çekimi ile ağız çene ve diş kontrolleri alanında uzman hekim tarafından yapılmaktadır.  Tedavi Anestezi ortamında gerçekleşmektedir. Bu tedavide hasta herhangi bir cerrahi işlemi hissetmemektedir.
Anestezi uygulamasından hemen sonra diş hekimi diş yüzeyinde 0,1 ile 0,3mm kalınlığında törpüleme işlemi uygulamaktadır.
Özel ölçü malzemeleri, ölçü alınabilmesi için hazırlanır ve ölçünüz alınır. Lamineleriniz özel laboratuvar ortamında hazırlanması için alınan ölçü laboratuvara gönderilmekte ve ölçü bilgisayar destekli CAD-CAM sistemine tanıtılmaktadır. Cilalama işlemleriyle beraber prova için kliniğe gönderilmektedir. Bu işlemler için ortalama süre 2-3 gün içerisinde olmakla birlikte hastaya prova için randevu verilmektedir.
Hazırlanan lamineler hastanın dişlerinde provası yapılmakta ve eksiklikleri düzeltilmektedir. Seçilen renk skalası laminelere uygulanır ve pişirilmek için fırına konulmaktadır. Hazırlanmış olan lamineler tekrardan prova yapılabilmesi için hasta ağzında denenmektedir.
Bitim aşamasında diş yüzeyi ve lamine porselen arasında tutunmayı sağlayan kimyasal ilaç sürülür ve kalıcı olarak hastaya yapıştırılır ve tedavi sonlanmış olur.

Lamine diş kaplama tedavisi ön dişlere uygulanması tavsiye edilmektedir. Arka dişlere uygulanmamaktadır.
Diğer tedavi yöntemlerine göre özel emek isteyen lamine kaplama çeşitleri mevcuttur. Bunlar ;

  • Yaprak Porselen Kaplama
  • Kompozit lamine Kaplama


Yaprak Porselen Kaplama

yaprak porselen kaplama

Bu uygulamalar arasında oldukça yaygın ve popüler olan yaprak porselen kaplama tedavisi, lamine çeşitlerinin arasında en estetik kaplama türüdür. Yaprak diş olarak bilinen bu yöntem 0,2-0,6 mm kalınlığındadır. İnce tabaka halinde bilgisayar destekli tasarım kullanabilen teknisyenler tarafından üretilmektedir. Dişlerin ön yüzeyine yapıştırılan yaprak porselenler orijinal dişlerde var olan estetik kusurları gidermeye birebirdir.
Yaprak porselenlerin ömrü kişi, dikkat ettiği taktirde on veya yirmi yıl kullanabilmektedir.
Işığı son derece iyi geçirmektedir. Hastaya doğal bir görünüm sunmaktadır. Yüzeyi parlak olduğundan dolayı asla leke tutmaz.

Kompozit Lamine Kaplama

Estetik uygulamalarından bir diğeri olan kompozit lamine kaplamadır. Bu tedavi yönteminde amaç ana dişin rengini, bulunduğu konumu veya oluşmuş olan şekil bozukluklarını düzeltmektir. Laboratuvar da üretilen lamineler klinik ortamında diş üzerine uygulanır.
Diş hekimliğinde boding olarak ta bilinmekte olan kompozit lamine kaplama, estetik gülüş tasarımı tedavisinde; diş yüzeyinde olan hasarları, deformasyonları tedavi etmek amaçlıdır. Yaprak diş tedavisine göre daha az maliyetli fakat etkili bir tedavi yöntemidir.
Kompozit lamine kaplama ile yaprak porselen kaplama arasındaki fark ise;

  • Kompozit lamine kaplamada daha az diş minesi törpülenir.
  • Provaları daha azdır. Genellikle tek seans ile tedavi edilebilir.
  • Yaprak porselen kaplamaya kıyasla daha ekonomiktir.
  • Hasar gördüğü taktirde tamir edilmesi ve düzeltilmesi daha basittir.

Lamine Diş Bakımı

Hizmeti alan kişiler ağız ve diş bakımını mutlaka eksiksiz yerine getirmesi gerekmektedir. Bunun sebebi ise lamine kaplama tedavisinin direk ömrüyle doğrudan alakalı olmasıdır. Kişi Diş ipi ve ağız gargarası kullanmalı ve diş fırçalama tekniklerine uygun diş temizliğini yapmalıdır. Lamine kaplı olan ön dişler ile sert yiyecekler yenmemelidir. Tırnak yeme alışkanlıklarından kaçınmalı kabuğu sert olan yemişleri ön dişler ile kırmamalıdır. Kişinin diş sıkma ve gıcırdatma gibi alışkanlıkları varsa gece plağı kullanmayı ihmal etmemelidir. Tedavi uygulanan kişiler mutlaka üç veya altı aylık periyotlar ile diş hekimlerine muayene olması gerekmektedir.

Lamine Diş Kaplama Hangi Durumlarda Yapılmalıdır ?

Alanında uzman hekim tarafından yapılan bu tedavide, ağızda bulunan ana dişlerin inceltilmesi işlemi ile başlatılan bir estetik gülüş tasarımı tedavi yöntemidir. Diğer tedavilere göre doğal dişlere herhangi bir işlem uygulamaya gerek duyulmadan yapılan bu diş kaplama tedavisi, estetik diş hekimliğinde oldukça popüler uygulamalar arasındadır.
Dişin yüzeyi inceltilerek porselen bir altyapı içeren dişin takılmasıyla lamine diş kaplama uygulaması elde edilmektedir.

Lamine Diş Kaplama Tedavisinin Dezavantajları Nelerdir ?

Tedavinin dezavantajları diğer kaplama tedavilerine göre ekonomik olarak biraz daha pahalıdır. Bunun sebebi ise içerisindeki malzemenin ithal ediliyor olmasıdır. Lamine diş kaplama tedavilerinde estetik gülüşü isteyen kişilerin tırnak yeme, kalem ısırma ve gece uykusunda diş sıkma gibi alışkanlıklarının olmaması gerekmektedir.
Özel laboratuvar çalışmasıyla ortaya çıkan lamine diş kaplama tedavisi estetik bir görüntüye sahip olacaktır. Hekim ve teknik altyapı bu konuda ortak çalışmaları hastanın memnuniyetini üstün kılmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.