Lamine Diş Ömrü Ne Kadardır?

Estetik kaygılardan dolayı dişlerin ön yüzeylerinin daha doğal ve güzel görünmesini sağlamak için tasarlanmış kaplamalara lamine diş kaplamaları denir. Çatlak dişler genel olarak ön dişlere yapılan işlemler olduğu için diş gıcırdatmak, kalem ısırmak, fındık kırmak, sert cisimleri ısırmak gibi alışkanlıkları bırakmanız gerekir. Çürük dişlerin yaşam sürelerini düşündüğümüzde, dişleriniz için yapacağınız normal diş bakımı, dişleriniz için gereklidir. Gerekli kurullara uyulurken ağız ve diş hijyenine dikkat edilirse dişlerin kullanım ömrü 10-15 yıl olacaktır.

Doğal dişlerde özel dikkat gerektiren durumlardan farklı olarak lamine dişlerin korunmasına gerek yoktur. Yanlış hizalanmış dişlerle ceviz, fındık benzeri sert kabukluyu yiyecekler kırmak gibi doğal mineye zarar veren eylemlerde bulunmaktan kaçınmalısınız. Geceleri diş gıcırdatma alışkanlığınız varsa mutlaka doktorunuzun önerdiği gibi geceleri takmalısınız. Havuç ve ayva gibi dayanıklı yiyecekleri parçalamadan veya ısırmadan lokma parçalar halinde yemelisiniz.

lamine diş

Lamine Dişlerin Düşme İhtimali Var Mı?

Lamine dişlerin düşme gibi bir ihtimali yoktur. Sebebi; Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte yapıştırma değeri yüksek yapıştırma teknolojileri kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra gerekli teknik ve kurallara uyulursa lamineler hiçbir şekilde düşmez.

Lamine Kaplama Kimlere Uygulanır?

  • Gülüşünü tamamen değiştirmek isteyenler ve parlak bir gülümsemeye sahip olmak isteyenler için,
  • Dişlerinde estetik ve net bir görünüm isteyenler için,
  • Diş beyazlatmaya rağmen bu beyazlığa kavuşamayan dişler için,
  • Hafif diş travması olan kişiler için,
  • Aralıklı dişleri olan kişiler lamine kaplama yaptırabilir.

Lamine Kaplama Kimlere Uygulanmaz?

  • 18 yaşından küçük olan bireylere,
  • Dişlerini çok fazla sıkan kişilere,
  • Mental bozukluğu olan hastalara lamine diş uygulanmaz.

lamine diş

Lamine Diş Faydaları

İşlem hastanın diş yapısına göre yapılır. Böylece ağız ve dişlerde istenilen estetik görünüm elde edilir. Kullanılan maddenin özelliklerinden dolayı herhangi bir lekelenme gözlemlenmemiştir. Ayrıca olası darbelere karşı oldukça dayanıklıdır. Laminelar diş ömrü açısından hastaya fayda sağlayan unsurlardır.

Görüntüleme tekniklerinin gelişmesi sayesinde kaplama sonrası dişlerin durumunu görselleştirmek mümkündür. Mevcut dişlerin ve tedavi sonrası yeni dişlerin görüntüleri bilgisayar ortamında oynatılarak elde edilmiştir. Böylece hastanın istekleri ile diş hekiminin pratiği arasında bir fikir birliğine varılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.