Ortodonti Tedavisi

Dişte oluşan anatomik ve dişsel bozuklukların teşhisi, önlenmesi, tedavisi ve estetiği ile ilgilenen diş hekimliği alanıdır. Ortodonti tedavisinde anatomi olarak çene kemiğinden ayrılan dişlerin bakımları ciddi anlamda zordur. Bu sebepten dolayı diş eti ve diş çürüğü hastalıklarına oluşabilmesine sebebiyet vermektedir. Hastanın alt ve üst dişlerde tam anlamıyla kapanış sağlanmadığı durumlarda çene ve dişe yüklenme gerçekleşmektedir. Ortodonti tedavisi ağız ve dişte oluşabilecek rahatsızlıkların meydana gelebilmesini önlemek, gerek görüldüğü taktirde diş teli tedavisi ile ağız ve diş yapısına gerekli estetiği katmaktır. Diş teli tedavisi arasında şeffaf diş teli, seramik, metal ve lingual çeşitleri kullanılmaktadır.

Ağız, diş sağlığı ve estetiği için ortodonti tedavisi alanında uzman ortodontistler tarafından yapılmaktadır. İşlem başlamadan önce uzman hekim hastayı ön muayeneyle ağız ve çene yapısını kontrol etmektedir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle panoramik röntgen yardımıyla muayene kontrolü dijital ile kontrol etmiş olmaktadır. Hastanın dişlerinde çürük diş, düşük dolgu ve diş eti hastalıkları varsa, bu hastalıkların tedavileri yapılmaktadır. Tedaviler tamamlandıktan sonra takılacak olan diş teli tedavisinde hastanın ağzı kuru ve hijyenik olmak zorundadır. Ölçü işleminden hemen sonra boding yardımı ile diş telleri alınan ölçüde uygulandığı gibi hastanın dişlerine sabitlenmektedir. Bu braketler sabitlendikten sonra ark teli braketlerin içerisinden geçilerek tel tedavisi başlamış olmaktadır. Ortodonti tedavisi altı ay ile üç yıl arası dişin yapısına ve dizilişine göre değişiklik göstermektedir. Tedavi gören dişler yavaşça hareket ettiğinden dolayı hasta acı veya ağrı hissetmemektedir.

diş teli

Diş Teli ve Çeşitleri

Ağız, diş bozukluklarında kullanılan diş telleri tedavi sürecinde bulunan hastanın diş yapısına ve estetiğine uygun değişiklik göstermektedir. Tedavi sürecinde önemli olan diş ve çene yapısına uygun olan diş teli seçimi yapılmasıdır. Diş teli ve çeşitleri dörde ayrılır.

  • Seramik Diş Teli
  • Lingual Diş Teli
  • Metal Diş Teli
  • Şeffaf Diş Teli

Seramik Diş Teli

Bu diş telleri duruşu bakımından tedavi sürecini belli etmez ve estetik bir görüntüye sahiptir. Seramik Diş Telleri, Sürtünmeye karşı dayanıklılığı, Estetiği ve yapışma konusunda olan dayanıklılığı ve renk skalasının çeşitliliği ile yetişkin kişilerde ilgiyi arttırmıştır.

Lingual Diş Teli

Diş düzenlemeleri ve ağız bozuklarıyla ilgili ortodonti tedavisi, bu tedaviyi olacak olan hastanın bozuk olan diş yapısının iç kısmına takılan diş telleri olarak adlandırılmaktadır. İçten takılan diş telleri olarak ta bilinmektedir. Lingual Diş Teli kullanılan kişinin tek avantajı diş telinin kimse tarafından görülmemesidir.

Metal Diş Teli

Diş telleri arasında ortodonti tedavi yöntemlerinde metal diş teli paslanmaz çelikten üretilen materyallerdir. Eskiye nazaran metal diş telleri daha dayanıklı, estetik, küçük ve daha konforludur. Hastanın isteği halinde elastikler ile renklendirilmekte ve ark tellerinin daha az sürtünmesiyle daha hızlı tedavi sağlanmaktadır.

Şeffaf Diş Teli

Ortodonti Tedavilerde kullanılan şeffaf diş telleri yapım aşamaları kolay, estetik, konforlu ve yapımı kolay kabul edilen diş telleri tedavi yöntemidir. Genellikle hastaların estetik düşüncelerinden kaynaklı şeffaf diş telleri en çok kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir.