Protez Diş Tedavileri

Genel anlamıyla protez, vücutta eksik olan veya fonksiyonunu tam olarak yerine getiremeyen doku veya organların yapay bir destekle yerinin doldurulması işlemidir. Diş hekimliğinde protez eksik olan dişin yerine çeşitli materyaller kullanılarak yapılmış yapay olan yeni dişin getirilmesidir.

Protetik diş tedavisi hastaya kaybettiği estetik ve fonksiyonu kazandırmayı hedefleyen diş hekimliğindeki 8 farklı uzmanlık alanından birisidir. Diş protezi uzmanı olarak bilinen prostodontist hekimler tarafından uygulanır. Uygulanacak protezin kemik rengi, ten rengi, diş boyutu gibi kriterler göz önünde bulundurularak kişiye özel seçilmesi önemlidir. Estetik görünüm ne kadar önemli olsa da birincil esas çiğneme, konuşma gibi fonksiyonel bozuklukların hastaya geri kazandırılmasıdır.

Protetik diş tedavisi genelde tedavi için geç kalınmış ve dişini kaybetmiş hastalara uygulanmaktadır. Bu tedavide kullanılan malzemelere göre isim almaktadır. Sabit ve hareketli protez olmak üzere iki ana başlıkta değerlendirilebilir.

Sabit Protez

Bir veya birkaç dişin eksik olduğu durumlarda mevcut olan diş ya da implantlardan destek alınarak yapılan ağız içine bazı kimyasallarla sabitlenen protez türüdür. En sık kullanılan sabit protez türleri;

Kuron (Kaplama): Kırık, büyük çürükler gibi madde kaybı bulunan ve diş bütünlüğünü bozan durumlarda uygulanan kaplamadır. Bir miktar küçültülen diş üzerine uygulanır. Aynı zamanda dişler arasındaki boşlukların kapatılması gibi amaçlarla da tercih edilebilir.

Kuron (Kaplama): Kırık, büyük çürükler gibi madde kaybı bulunan ve diş bütünlüğünü bozan durumlarda uygulanan kaplamadır. Bir miktar küçültülen diş üzerine uygulanır. Aynı zamanda dişler arasındaki boşlukların kapatılması gibi amaçlarla da tercih edilebilir.

Metal Destekli Porselen Kaplama: İç kısmı metal, dış kısmı porselen olan bu kaplamalar ışığı istenilen doğallıkta yansıtamayacağından estetik beklentisi yüksek hastalar tarafından tercih edilmez. Ancak dayanıklı ve uygun fiyatlı bir kaplama türüdür.

Zirkonyum Kaplama: Doğal diş görünümüne en yakın olan zirkonyum kaplamalar diş ve diş etinde sorunlara neden olmaması gibi sebeplerle de en ideal kaplama türüdür.

Seramik Kaplama: Diş çok fazla küçültülmeden aşındırılarak yapılan, güçlendirilmiş porselen kaplamalardır. Özellikle ön dişlerin restore edilmesinde sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Kompozit kaplamalara göre estetik açıdan daha başarılıdır.

İmplant

Diş kayıplarında en sık uygulanan protezlerden biri implanttır. Çene kemiğine yapay diş kökü yerleştirilerek uygulanan implantın üzerine farklı materyallerde protezler yerleştirilebilir.

Hareketli Protezler

Tüm dişlerini kaybetmiş hastalara uygulanan hareketli protez halk arasında damak protezi olarak bilinir. Tüm dişlerini kaybetmiş hastalarda konuşma, beslenme sorunlarının yanı sıra dudakların içe büzülmesi gibi estetik açıdan istenmeyen durumlar da görülür. Takıp çıkarılabilecek nitelikteki damak protezleri ağız içinde dokulardan destek alarak tasarlanmıştır.

İmplant Üstü Protezler

Hiç dişi olmayan ancak kemik yapısı implanta uygun kişilere uygulanabilen bu yöntem hareketli ya da sabit protezlerin tutunmasını sağlama prensibine dayanır. Çene içinde yer alan implantlardaki yuvalara sabitlenen protezlerin tutunma gücü artarak kişiye konuşma ve çiğneme fonksiyonu kazandırır.