Telsiz Diş Düzeltme

İnvisalign adı verilen bir işlemle şeffaf plaklar kullanılarak yapılan ortodontik tedaviye telsiz diş düzeltme denir. Bu işlem sırasında hastanın ağız ve diş yapısına göre plaklar hazırlanır. Tedavi sonunda dişlerinizin olması gereken düzende sıralı olacaktır.

Telsiz diş düzeltme uygulaması çocuklar ve yetişkinler için de uygundur. Genellikle orta ila hafif aşırı kalabalığı düzeltmek için kullanılır. Diş teli takmak istemeyen ancak dişlerinin yapısından rahatsız olan kişiler Invisalign tedavisinde diş tellerini tercih edebilirler.

Şeffaf plakları yemek yerken veya dişlerinizi fırçalamak istediğiniz zaman rahatlıkla çıkarıp geri takabilirsiniz. Bu tedavi özellikle estetik sorunları olan hastalarda oldukça tercih edilen bir yöntemdir.

Telsiz diş düzeltme

Telsiz Diş Düzeltme Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Telsiz ortodontik tedavide metal veya şeffaf diş tellerine alternatif olarak şeffaf plaklar kullanılmaktadır. Bu plaklar hafiftir ve kişinin günlük hayatını olumsuz etkilemez. Özellikle yetişkinler için en uygun ortodontik tedavilerden biridir. Telsiz diş düzeltme tedavisinin avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Şeffaf plakları istediğiniz zaman takıp çıkarabilirsiniz.
  • Şeffaf plaklar yemek yeme sırasında çıkarılabilir. Bu sayede yemek sırasında kişinin konforu azalmaz.
  • Şeffaf plak takılıp çıkarılabildiği için diş temizliği ve ağız hijyenini sağlamak oldukça kolaydır.
  • Telsiz ortodontik tedavi her yaşa uygundur.
  • Gün içerisinde diş hekiminin belirlediği saatlerde şeffaf plaklar takılmalıdır. Bu süreden sonra çıkarabilirsiniz.
  • Tel veya braket olmadığı için herhangi bir şekilde diş tedavisi gördüğünüzü anlamak mümkün değildir.

Telsiz Ortodonti Tedavisi Uzun Sürer Mi?

Telsiz diş düzeltme

İnvisaling tedavisi, diğer ortodontik tedavilere göre daha kısa bir sürede tamamlanabileceğini ifade etmektedir. Şeffaf plak tedavileri bilgisayarlı ortamlarda planlanmaktadır. Hastanın dişlerinin ölçüleri fotoğraf çekilerek alınır ve bilgisayar ortamında dişlerin üç boyutlu konumları belirlenir.

Şeffaf Plak Tedavisi Pahalı Mıdır?

Telsiz diş düzeltme tedavisi tamamen kişiye özel bir tedavidir. Kişiselleştirilmiş şeffaf plak tasarımı dişlerden alınan dijital ölçümleri kullanır. Ve geleneksel ortodontik tedaviden biraz daha pahalıdır. Geleneksel yöntemlere göre pahalı olması kişiye özel tasarımına bağlıdır.

Süreç Nasıl İşler?

Her hasta için farklı bir tedavi plan oluşturulmaktadır. Yani her hastaya aynı plan uygulanmaz. Çünkü her hastanın ortodontik sorunları farklıdır. Bu, herkesin aynı fiyatı ödemeyeceği anlamına gelir. Şeffaf plak tedavisinde uygulanan plak miktarının farklılığı da rol oynar. Yani daha az sorunu olan ve daha az plak kullanabilen kısa süreli bir hasta için hastanın maliyeti değişebilir. Daha fazla plak gerektiren daha karmaşık sorunları olan hastalar için maliyetler değişebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.