Zigoma İmplantı Nedir?

Klasik implant tedavilerden farklı olan zigoma implantı, normal implantlardan daha uzun implantlardır. Elmacık kemiği implantı olarak adlandırılan zigoma implantında, üst çene kemiğinde yetersiz kemik durumlarında veya çene kemiğinde erime olan kişilere önerilmekte olan implant çeşidi ve tekniğidir. Normal implantlar ortalama 8 ila 12mm boyutlarındayken zigoma implantları, 30 ila 50mm arasındadır. İleri derecede çene kemiği erimesi problemi ile karşı karşıya olan kişilerde cerrahi işlemler ve protetik tedaviler, oldukça zor olabilmektedir.

Zigoma implantı tedavi yönteminde ise amaç sadece estetik sağlamak değil, aynı zamanda çiğneme, yutma ve ses çıkartma gibi oral hareketlerin de düzeltilmesidir. İleri derece de çene kemiği erimesi problemi yaşayan kişilerde, standart implant tedavisi için yeterli çene kemiği hacmi bulunmamaktadır. Elmacık kemikleri ise implant tedavisi için yeterli kemik hacmi bulunmakta ve yeterli sağlamlığa sahiptir. 4 ila 5 cm uzunluğunda özel olarak yapılmakta olan bu implantlar, elmacık kemiğine yapılan cerrahi operasyon ile kişilere sabit protez diş yapımını oldukça kolaylaştırmıştır.

Zigoma İmplantı

Zigoma İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Elmacık kemiği implantı olarak geçen zigoma implantı, normal implant uygulamalarına göre daha teknik bilgi ve beceri isteyen tedavi yöntemidir. Bu implant tedavisi tekniği, üst çene kemiğinin yetersiz olduğu durumlarda, travmatolojik olaylardan dolayı çenesi ve dişleri hasar almış veya çene tümörü hastalığına yakalanmış kişilerde protez diş yapımı için uygulanan bir tedavi türüdür. Zigoma implant tedavisinde implant elmacık kemiğine yerleştirilmektedir.

Zigomatik implant tedavisi uygulanacak kişiye öncelik olarak volumetrik dental tomografi çekilmektedir. Tomografinin amacı ise çene kemiği yapısını ve durumunu kontrol etmektir. Çene kemiği yapısı elmacık kemiğine olan mesafesi tespit edilir ve buna göre uygulanacak olan implant seçimi yapılmaktadır. Operasyon sonrası kişiye kullanacak olan sabit protez dişlerinin nasıl olacağını göstermek amacıyla protez dişleri hazırlanmaktadır. Kişinin istek ve talepleri kontrol edilir ve 3 boyutlu CAD-CAM sistemleriyle bilgisayar ortamına aktarılmaktadır. Kişinin alınmış olan tahlilleri kontrol edilip, ameliyata alınmaktadır. Genel anestezi ortamında yaklaşık 2 saat süren ameliyat ile üst çeneye zigomatik implantlar elmacık kemiğine yerleştirilmektedir.

Zigoma İmplant Kimlere Yapılır?

Elmacık kemiği implantı olarak geçen zigoma implantı, üst çene kemiği yeterli hacme sahip olmayan durumlarda, All on four veya six tekniği uygulanmayacak durumlarda, tramvatik kaza yaşamış kişilerde, genetik hastalıklardan dolayı diş kaybı yaşayan kişilerde ve ileri düzey kemik erimesi problemi yaşayan kişilere uygulanmaktadır. Elmacık kemiği implantı bu durumları yaşayan kişilere sağlıklı bir şekilde uygulanmaktadır.

Elmacık kemiği implantı

Zigoma İmplant Tedavisinden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Zigoma implant tedavi yönteminin hazırlık sürecinde, planlama ve teşhis tedavinin sağlığı acısından çok büyük önem taşımaktadır. Tedaviden önce hastanın tomografi çekilme işlemi ve kişinin çene yapısının detaylı incelenmesi gerekmektedir. Uygulama öncesinde alanında uzman kulak burun boğaz doktorunun kişiye ön muayene yapması gerekmektedir. Zigoma implant tedavisi yapılacak olan bölge sinüs bölgesine yakın olduğundan dolayı, kişinin sinüs bölgesinde problem olup olmamasına bakılması gerekmektedir.

Zigoma İmplant Tedavisinin Başarı Oranı Nedir?

Elmacık kemiği implantı olarak geçen zigoma implantları, işlevsel protez desteği sağlaması, üst çene kemiğinde, burun boşluğunun her iki tarafında simetrik olarak bulunan içi hava dolu anatomik boşluklar olan maksiller ve zigomatik derecede süpürasyon, ağrı ya da diğer oluşabilecek değişikliklerin olmaması oldukça yeterli implant başarı olarak alınmaktadır.

Zygoma İmplantı

Zigoma İmplant Sonrası Neler Yapılmalı?

Elmacık kemiği implantları ile normal implant uygulamalarından sonra dikkat edilmesi gereken kısımlar aynı şekilde kişi ve cerrah tarafından uygulanmaktadır. Kişilerin cerrah tarafından verilen ilaçları düzenli kullanmaları, hafif yemekler yemeleri ve implant sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Kişilerin geçici sabit protez kullandıkları dönemlerde sert besinlerden uzak durmaları ve yumuşak besinler tüketmeleri de önem taşımaktadır. Kişiler bu prosedürleri uygulandıktan hemen sonra 3 ay sonra yapılacak olan kalıcı sabit protezler ile birlikte normal besin tüketimine başlayabilmektedirler.

Kişinin en önem vermesi ve dikkat etmesi gereken kısım ise geçici protezlerde oluşabilecek kırıklarda mutlaka cerrahi kontrol yapılması gerekmektedir. Bunun sebebi ise kırık protezler implant kayıplarına sebebiyet vermektedir. Zigoma implant yani elmacık kemiği implantı tedavisi, üst çenede herhangi bir tranvotolojik sebepten dolayı çene kemiğinde problem yaşayabilecek kişiler için, ileri derecede kemik kaybı yaşayan kişiler için vb. yüksek başarı oranı sağlayan bir tedavi yöntemidir.

Zygoma İmplantın Avantajları Nelerdir?

Tedavinin en büyük avantajı, üst çene kemiğinde yeterli kemik hacmine sahip olmayan kişiler için implant tedavisi uygulanmasıdır. Kişi yeni kemik oluşturma işlemine gerek duymadan implant tedavisi görmektedir. Tedavi, üst çenesinde travmatolojik kazalar yaşamış ve çene tümörü yaşayan kişilere, çenesi çıkmış olan kişilere de gönül rahatlığıyla uygulanabilmesidir.

Tedavinin en büyük avantajı, üst çene kemiğinde yeterli kemik hacmine sahip olmayan kişiler için zygoma implant tedavisi uygulanmasıdır. Kişi yeni kemik oluşturma işlemine gerek duymadan implant tedavisi görmektedir. Tedavi, üst çenesinde travmatolojik kazalar yaşamış ve çene tümörü yaşayan kişilere, çenesi çıkmış olan kişilere de gönül rahatlığıyla uygulanabilmesidir.

Elmacık Kemiği İmplantı

Zygoma İmplantın Dezavantajları Nelerdir?

Normal implant tedavisine göre zigoma implant tedavisi daha zor bir cerrahi müdahaleye sahiptir. Kişinin göz ve elmacık kemiğine komşu olan dokularına, sinir gibi anatomik yapılara zarar verebilme olasılığı mevcuttur.

Zygoma İmplant Fiyatları Nedir?

Zigoma elmacık kemiği implant diş tedavisi fiyatları için net bir fiyat aralığı bulunmamaktadır. Zigoma implant fiyatları içerisinde bazı durumlarda ön röntgen kontrolü ve ön muayeneyi yer almaktadır. Bu durum farklılık gösterebilir. Ön röntgen kontrolü ve ön muayene mutlaka yapılmalıdır. Zigoma implant diş fiyatları, tedavinin uygulandığı kliniğe ve kullanılan implantın marka ve kalitesine, cerrah tecrübesine ve hastanın tedaviye mutlak ihtiyaç durumuyla doğrudan orantılıdır.

Diş implantı tedavileri cerrahi operasyon ve uzun süreli işlem ve sabır gerektiren tedavi yöntemidir. Diş implantı tedavileri kullanılan malzemenin kalitesiyle doğrudan orantılı olduğu için implant ne kadar kaliteliyse tedavi o kadar ömürlük olmaktadır. Ağız diş sağlığı ve tedavileriniz için hızlı randevu sistemimizi kullanarak sağlık danışmanlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.