Zirkonyum Kaplama Tedavisi

zirkonyum kaplama tedavisi Teknolojinin de gelişmesi estetik tedavi yöntemlerine de çeşitli imkanlar sunmuştur. Bu imkanlardan biri zirkonyum altyapılı porselen kaplama tedavi yöntemidir. Zirkonyum altyapılı porselen kaplama günümüz teknolojisinde ortaya çıkmıştır. Zirkonyum kaplama dayanıklı ve uzun süreli kullanım ve doğal bir estetik görüntü için hastada oluşan konfor bozukluğu ve estetik bozuklukların çoğunu ortadan kaldırmaktadır. Diş kaplama çeşitlerinden biri olan zirkonyum kaplama tedavisi hastalar tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Estetik ve sağlık açısından da önemli olan bu uygulama diş hekimleri tarafından çoğu zaman uygulanmakta  olan zirkonyum kaplama, estetiği ve doğallığıyla hastalar tarafından oldukça tercih edilmekte ve popülasyon oluşturmaktadır. Kaplamanın tercih edilme nedenleri arasında doğal dişe en yakın renk üzerinden düzeltilmesi yapılan diş kaplama tedavi yöntemi olmasıdır. Ayrıca zirkonyum kaplama, doku ile uyumu zirkonyumun zamanla renk değiştirmesini engeller. Estetik görünümü ve ışık geçirgenliği ile zirkonyum kullanılırken, metal alt yapılı protezler artık talep görmemektedir. Arka ve ön dişlerde kullanılmaktadır. Kaplama sonrası da ağız bakımı temizliği ciddi anlamda önem taşır. Zirkonyum kaplama alanında uzman hekimler tarafından uygulanırsa uzun süreli kullanılabilinmektedir. Zirkonyum kaplamada sadece kişinin estetiğini gidermez eksik diş ihtiyacını da karşılar. Eksik diş için köprü uygulaması için de kolaylıkla sağlanabilinmektedir. Diş rengine ve hasta isteğine göre renk skalası belirlenip uygulanmaktadır.

Zirkonyum Altyapılı Porselen Kaplama Nedir ?

Estetik diş hekimliğinin gelişmesiyle zirkonyum kaplama en çok tercih edilen diş kaplama türlerinden biri haline gelmiş ve ciddi anlamda popülasyon sağlamıştır. Diğer diş kaplama çeşitlerinden farkı altyapı olarak zirkonyum elementi kullanılmasıdır. Zirkonyum kaplama tedavisi sürecinde kaplama yapılması için diş inceltilmektedir. Sonrasında diş ölçüleri alınır. Zirkonyum dişler laboratuvar ortamında hazırlanmaktadır. Teknisyenler tarafından özel uğraş isteyen zirkonyum kaplama diş renginde üretildikten sonra özel yapıştırıcılar sayesinde inceltilen dişlere yapıştırılmakta ve hastalara uzun süreli konforlu bir kullanım sunmaktadır. Zirkonyum altyapılı porselen kaplama, metal altyapılı kaplamalara alternatif sunmaktadır. Estetik pürüzleri olduğu düşünülen hastalara yönelik bir hizmet sağlar. Diş kaplama işleminin en çok tercih edilme sebebi doğal diş rengine benzemesidir. Kolay kolay kırılmalar meydana gelmez ve şeffaflığından kaynaklı doğal ve estetik bir görünüm sunmaktadır. Özel yapıştırıcı sayesinde kolay kolay çıkmamak ile birlikte zirkonyum altyapılı porselen kaplama metale alerjisi olan kişilere de alternatif sunmaktadır.

Zirkonyum Altyapılı Porselen Kaplama Nasıl Yapılmaktadır ?

Öncelik hastanın hekim tarafından yapılan muayenesi ve dişlerin incelenmesi ve test edilmesi gerekmektedir. Hangi dişe uygulanması tespit edildikten sonra hasta için uygun kalıplar oluşturulmakta ve tedavi başlamış olmaktadır. Anestezi sonrası hastanın diş veya dişlerinin törpülenmesi veya inceltilmesi gerekmektedir. Hasta bu işlemler sürecinde herhangi bir şey hissetmez. Kesim törpü veya inceltme işlemi yapıldıktan hemen sonra özel malzemeler ile hastanın diş ölçüleri alınır. Laboratuvar ortamında özel olarak hazırlanan zirkonyum dişler alınan ölçüler ile kalıp ortaya çıkartılmaktadır. Üç boyutlu tarayıcılar tarafından diş kalıbı bilgisayara aktarılmaktadır. Aktarılan diş kalıbı CAD-CAM Sistemi yardımıyla zirkonyum dişler oluşturulmaya başlar. Yeni diş hazırlanması belirli bir süre almaktadır. Bu durumdan dolayı görünüm ve hassasiyet açısından kesilen törpülenen veya inceltilen dişe geçici kaplama yapılmaktadır. Geçici dişleri takılan hasta yeme, içme gibi durumlardan dolayı herhangi bir hassasiyet veya sızı hissetmemektedir. CAD-CAM ortamında zirkon bloklar özel makine ve cihazlar sayesinde dişlerin altyapısı oluşturulmaktadır.

Prova ve Sonrası

Zirkonyum kaplama ile altyapı provası yapılmakta ve dişlerde herhangi sorun olup olmadığı belirlenmektedir. Oluşturulan altyapı üzerine porselen  işlenmektedir. Hazırlanan dişler tekrar hastanın ağzında prova edilip diş rengi skalası hastaya sunulmaktadır. Sunulan renk skalasında hastanın renk seçimine göre renk belirlenmektedir. Belirlenen renk zirkonyum porselene uygulanmaktadır. Isıl ortam içerisinde pişirilmek için makinaya verilmektedir. Makinadan hemen sonra hazırlanan zirkonyum altyapılı porselen dişler son prova yapılması için hastanın ağzında denenmektedir. Kapanış kontrolleri yapılmaktadır. Bu kontrollerden hemen sonra herhangi bir kapanış problemiyle karşılaşılmadığı taktirde özel yapıştırıcılar sayesinde hastanın törpülenen kesilen veya inceltilen dişlerine yapıştırılarak zirkonyum kaplama tedavisi tamamlanmaktadır. Zirkonyum, dişeti ve diş dokusuyla oldukça uyumludur. Tedavide yanlış ağız bakımından veya bakımsızlıktan kaynaklı dişeti çekilmelerinde estetik olarak kötü bir görüntü söz konusu değildir.

Zirkonyum Altyapılı Porselen Kaplama Sonrası ve İyileşme Süreci

Tedavi sonrası ilk iki saat herhangi bir şey yememelidir. Pipet yardımıyla sıvı yiyecek ve içecekler tüketile bilinmektedir. Tedavi sonrası doktor kontrolleri için bir çizelge hazırlanmaktadır. Kontroller aylık ve yıllık olarak yapılmaktadır. Dişler, zamanla deformasyona uğrayan canlı dokulardan oluşmaktadır. Dişlerde zamanla şekil değişiklikleri meydana gelir. Zirkonyum altyapılı porselen kaplama dişlerde değişiklik oluşmaz fakat doğal dişler değişiklik gösterirse zirkonyum kaplama değişen dişe adapte edilip yenilik yapılabilir. Bu tedavinin ömrü ağız bakımı ve sağlıklı yaşama ve beslenemeye önem verildiği taktirde yirmi yıla kadar kullanım olanağı sunmaktadır. Zirkonyum kaplama tedavisinden sonra ağız ve diş bakımı doğru şekilde yapılır ve yemek yedikten sonra diş aralarındaki yiyecekler temizlenirse doğal dişler ve zirkonyum dişler uzun süre kullanılabilir. Alkol ve sigara tüketimi, dişlerin sürekli sıkılması gibi alışkanlıklar dişlere zarar verir ve tedavi sonrası kaplamanın ömrünü kısaltır. Ağız, diş ve vücut sağlığı için bu alışkanlıkları bırakmak büyük önem taşır.

Zirkonyum Altyapılı Porselen Kaplama Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Ağız içinde yapılacak olan bu tedavi yöntemi estetik odaklı yaklaşılması büyük önem taşımaktadır. Kaplamalar yüz ve ten rengine uyumlu olmalıdır. Kare, oval veya dikdörtgen yüzün yüz şekline göre ayarlanmalıdır. Ten rengi, yüz hatta ve hatta göz rengi bile diş tasarlanmasında ve estetik gülüş tedavi yöntemlerinde  ciddi bir önem taşımaktadır. Diş tasarımında en önemli husus dişlerin doğal form ve görünüme sahip olunmasıdır. Bu durumunda başkaları tarafından fark edilmemesidir. Şeffaf bir yüzeye sahip olan zirkonyum, çay, kahve, sigara gibi diş renklenmesinin sebebi olan etkenlerden etkilenmez. Hastanın seçmiş olduğu renk her zaman sabit kalır. Ancak bu durum doğal dişler için geçerli olmamakla birlikte fazla kullanımlarda sigara, çay, kahve tüketimi doğal dişlerde sararmaya ve lekelenmeye sebep olur. Eğer bakım yapılmaz ise sararan doğal dişler ve zirkonyum kaplamalı dişler arasında farklılık meydana gelir ve estetik görünüm kaybolur. Kişi, bu durumu önlemek için mutlak suretle ağız ve diş temizliğine ve bakımına dikkat etmelidir.

Zirkonyum Altyapılı Porselen Kaplamanın Dezavantajları

Zirkonyum kaplamanın eski kaplamalara göre avantajı olduğu kadar dezavantajı da vardır. Ağız bakımı ve hijyeni yapıldığı taktirde uzun yıllar kullanılır. Zirkonyum altyapı çok sert bir malzeme olduğundan dolayı doğal dişlere zarar verme ihtimali vardır. Diğer bir dezavantajı ise sert malzemeden oluştuğundan kaynaklı zirkonyum doğal dişleri aşındırarak çürümeye sebebiyet verebilir. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.