Diş Plağı Nedir?

Diş Plağı Nedir

Diş plağı, dişlerin çevresinde yiyecek ve bakteri kaynaklı oluşan yapışkan ve renksiz yapıda bir bakteri olarak tanımlanmaktadır. Dişlerde meydana gelen çürüklerin oluşumunu doğrudan etkileyen bu yapı, bazen dişeti rahatsızlıklarına da yol açabilmektedir. Tüm bunların yanında diş plakları her gün düzenli olarak temizlenmeli aksi taktirde dişler üzerinde sertleşerek tartar oluşumuna neden olmaktadır.

Diş Plağı Oluşumu Nasıl Anlaşılmaktadır?

Genel olarak bakteriler ağız içerisinde sürekli çoğalma göstermektedir. Bu sebepledir ki hemen hemen herkesin ağızında plak oluşumu gerçekleşebilmektedir. Bakteriler büyümek ve gelişmek için tükürük içerisinde bulunan birçok bileşeni kullanmaktadır. Yemek sonrasında ise plaklarda oluşan bakterilerden kaynaklı asitler dişlere geçmektedir. Aslında bu, bakteriler tarafından dişlere karşı başlatılan bir savaştır. Bu saldırıların tekrarlanması sonucunda diş minesinde kırılma ve çürük oluşumu meydana gelmektedir. Eğer bu plaklar temizlenmezse diş etlerinde de tahriş olmaya başlar ve gingivitis meydana gelir. Ayrıca bu tür durumlar periodontik rahatsızlıklara ya da diş kaybına sebebiyet verebilmektedir.

Diş Plağı Birikiminin Önüne Nasıl Geçilir?

Ağızda oluşan plakların önlemenin bir takım yolları bulunmaktadır. Düzenli bir diş bakımı oluşacak olan diş plaklarının yok edilmesinde önemli bir adımdır. Bu nedenle diş plaklarının önlenmesinde ilk olarak dikkat edilmesi gereken ağız ve diş sağlığına gösterilen önem ve özendir. Bunların yanında diş plakları oluşumunu engellemenin yolları aşağıdaki gibidir.

Dişlerin yüzeyinde bulunan plakların tamamını temizlemek için günde en az 2 defa diş fırçalamak gerekmektedir. Bunların yanında diş ipi kullanımı da oldukça önemlidir. Bu sebeple her gün diş ipi kullanılması diş fırçasının ulaşamayacağı bölgelere ve diş etini çizgisinin olduğu kısımları temizlemektedir. Başta şekerli ve nişastalı gıdalardan uzak durmak plak oluşumunu engellemek adına önem taşımaktadır. Bunun yanında yapışkanlı yiyeceklerden uzak durulması plak oluşumunu azaltacaktır. Diğer yandan periyodik olarak diş muayenesi aksatılmadan yaptırılması ve dişlerin her zaman profesyonel bir biçimde temizlenmesi gerekmektedir.

Diş Plaklarının Temizlenmesinde Diş İpinin Önemi Nedir?

Dişlerde oluşan plakların temizlenmesinde dişlerin fırçalanması tek başına yeterli olmaz. Çünkü diş fırçaları dişler arasında kalan bazı bölümlere ulaşamaz ve bu nedenle plakların temizlenmesi zorlaşır. Bu sebepledir ki uzman hekimler her gün diş ipi kullanımı tavsiye etmektedir.

Diş ipi sayesinde dişler arasında kalan ve diş fırçalarının ulaşamadığı kısımların temizlenmesi mümkün olmaktadır. Tabi aynı zamanda diş etlerinin altını temizleme konusunda diş ipi kullanımı önemli bir yere sahiptir. Eğer sizler de diş plağı gibi istenmedik bir rahatsızlıkla karşılaşmak istemiyorsanız, düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanızın yanında diş ipi kullanımı da oldukça önemlidir. Aksi taktirde fırçanın ulaşamayacağı yerlerde diş plakları oluşması ve ilerleyen zamanlarda çeşitli rahatsızlıklarının meydana gelmesini mümkün kılmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.