Inley Onlay

Inley ve onleyler; dolgu yapılabilecek yeterli diş dokusunun olmadığı durumlarda tedavi edilemeyecek kadar geniş ya da kaplanacak derecede zarar görmemiş bir kısmı çürük dişlerde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Dolgu malzemesi genellikle seramik olup porselen dolgu olarak da adlandırılmaktadır.

Inley: Dolguya daha çok benzeyen ancak dişlerin çiğneme yüzeylerinde bulunan tepeciklere uygulanmaktadır. Inley dişin yapısına ve çürüğün boyutuna göre üretilip dişin iç kısmına yerleştirilmektedir.

Onley: Kuron kaplamaya benzeyen ancak bir ya da daha fazla tepeyi örtmek için uygulanmaktadır. Genellikle büyük dolgular olup, dişin üst kısmında bulunan çürüklere uygulanmaktadır. Onley dişin yapısına ve çürüğün boyutuna göre üretilip dişin iç kısmına yerleştirilmektedir.

Inley ve Onley dolgu işlemleri; ilk olarak dişin çevresi uyuşturularak dişte çürümenin olduğu bölgeler temizlenmektedir. Daha sonra dijital modelleme ya da macun benzeri bir malzeme kullanılarak dişin kalıbı alınır ve seramik ya da reçine kullanılarak inley ya da onley elde edilmektedir.

İnley ve Onley Uygulamaları

  • Estetik olarak başarılı sonuçlar verir. Ayrıca tam seramiktir.
  • Günlük diş fırçalama ve diş ipi kullanılabilir.
  • Doğal diş dokusu korunmuş olur.
  • Inley ve Onley dolgular zamanla küçülmez.

Inley ve Onley; diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve düzenli diş hekimi ziyaretleri yapıldığı takdirde uzun yıllar kullanılmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.