Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları

Şeffaf plak tedavisinin avantajları ile ortodontik tedaviler artık çok daha kolaydır. Şeffaf plak tedavi, telsiz tedavi olarak da bilinen bir ortodontik tedavi türüdür. Bu tedavide metal telden farklı olarak özel olarak tasarlanmış ve hazırlanmış şeffaf plaklar kullanılmaktadır. Plaklar termo plastik malzemelerden yapılmıştır. Her plak 0,5 mm veya 1 mm hareket yaratır. Plakalar 15 gün boyunca kullanılır. Sonra yeni bir plak verilir. Bu disklerin sayısı dişlerin konumuna ve tedavi planına göre değişmektedir.
şeffaf plak tedavisinin avantajları

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Şeffaf plak tedavisinin avantajları şu şekilde sıralanabilir;

  • Şeffaf olduğundan dolayı dışarıdan görünmezler. Şeffaf plaklar takılı olduğunda karşıdan neredeyse hiç görülmezler. Dişleri düzeltmeye yarayan şeffaf plakları genellikle kimse fark etmez.
  • Kullanımı çok kolaydır. Şeffaf plaklar, diğer diş teli tedavilerine göre daha rahattır. Ağız içerisinde herhangi bir tel veya metal parça bulunmadığından karıncalanma, ağrı ve rahatsızlık hissi ortadan kalkar.
  • Konuşmayı etkilemez. İlk birkaç gün alışmak biraz zor olabilir, bundan sonra sorun yaşamayacaksınız. Uzun sürecek bir konuşma yapmak üzereyken kısa bir süreliğine kapatabilirsiniz.
  • Kolaylıkla çıkartılabilir. Şeffaf plak kullanıcısı yemek yerken veya sıcak bir şeyler içmek istediği zaman plakları kolayca takıp çıkarabilir. Yemek sırasında plak çıkarma özelliği, sabit ortodontik tedavi sırasında gözlemlenen beslenme kısıtlamalarını da azaltır. Öte yandan doktorlar ortodontik tedavinizi zamanında bitirebilmeniz için diş tellerinizi en az 20 saat düzenli olarak takmanız önerilir.
  • Hijyeniktir. Plaklar çıkarıldığında kolayca temizlenebilmektedir. Böylece iyi bir bakım ile tedavi sırasında oluşabilecek renklenmeler, çürükler, ağız kokusu ve diş eti sorunlarının önüne geçilebilir.
  • Hızlı bir tedavi yöntemidir. Şeffaf plaklarla tedavi, geleneksel ortodontik tedavilere göre çapraşıklığı daha hızlı düzeltir.
  • Şeffaf plak tedavisinin avantajlarından biri de tedavi bitmeden dişlerin son halini kişinen görebiliyor olmasıdır. Bu tedavi ile hastalarımız dişlerinin önünü ve arkasını bilgisayarda görebilir ve buna göre kendi kararlarını verebilirler.

şeffaf plak tedavisinin avantajları

Günümüzde şeffaf plak tedavisinin avantajları sayesinde oldukça tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. Her yaştan insana rahatlıkla uygulanabilir. Tüm bunların karşılığında size en uygun tedavi planı bir ortodontist tarafından hazırlanır. Ortodontik tedavi için seçtiğiniz doktorun uzman ortodontist olduğunu unutmayınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.